Boys Track Roundup: West High Rolls to Team Title at Wilkinson Relays

img

Your Prep Sports

West High had to wait a few extra days for its first outdoor meet of the season.

The wait didn’t do anything to slow down the Trojans.

West High won nine events and cruised to the team title on Thursday at the 32nd Annual Wilkinson Relays at Kingston Stadium in Cedar Rapids.

The Trojans had six individual champions and added a trio of relay titles while finishing 37 points in front of runner-up Linn-Mar in the team standings with 143 points.

Cedar Rapids Kennedy was third with 75 points at the 13-team meet while City High scored 10 points and Liberty High had five in its first varsity competition.

Austin West won the 400 hurdles (54.36) and long jump (21-5) and anchored the West High 4x400 relay team to a first-place finish.

Gabe Caruthers won the 200 (22.56), Jeff Garbutt claimed the title in the 800 (2:02.61) and Kolby Greiner won the 3,200 in 9:46.92.

West High also got a title from Landon Green in the shot put with a toss of 50-2.

The Trojan foursome of Jackson Steburg, Devlin Lockman, Andre White and Caruthers won the sprint medley relay in 1:36.36 while Tyuss Bell, White, Ehab Abdalla and Yousif Salama won the distance medley in 3:56.83.

The 4x400 relay team of Ethan McAreavy, Mason Sorge, Seybian Sims and West put the finishing touches on the team title with a first-place finish in 3:35.8.

Liberty High finished fourth in the distance medley in 4:02.37 and was sixth in the 4x400 in 3:48.89

32nd Annual Wilkinson Relays

At Kingston Stadium in Cedar Rapids

Team scores – 1. West High 143; 2. Linn-Mar 106; 3. Cedar Rapids Kennedy 75; 4. Cedar Rapids Prairie 65; 5. Cedar Rapids Jefferson 57; 6. Vinton-Shellsburg 33; 6. Waterloo West 33; 8. Benton Community 24; 9. Waverly-Shell Rock 16; 9. Davenport Central 16; 11. City High 10; 12. Cedar Rapids Washington 6; 13. Liberty High 5.

Individual Results

(Winners; Area Placewinners)

100 – 1. Josue Bokoyo (CRJ) 11.02; 3. Gabe Caruthers (ICW) 11.21; 6. Dante Eldridge (ICW) 11.59;

200 – 1. Gabe Caruthers (ICW) 22.56; 6. Dante Eldridge (ICW) 11.59

400 – 1. Sam Tudor (WW) 53.23; 3. Mason Sorge (ICW) 54.85

800 – 1. Jeff Garbutt (ICW) 2:02.61; 6. Caden Turnbough (ICH) 2:09.18

1,600 – 1. Dylan Dolezal (LM) 4:45.97; 3. Owen Jones (ICH) 4:51.98; 4. Ethan Goers (ICW) 4:53.45; Will Conrad (ICW) 4:54.42

3,200 – 1. Kolby Greiner (ICW) 9:46.92;

110 hurdles – 1. Trent Davis (LM) 14.9; 6. Cole Mabry (ICW) 15.8

400 hurdles – 1. Austin West (ICW) 54.36; 3. Cole Mabry (ICW) 57.96

Sprint medley relay – 1. West High (Jackson Steburg, Devlin Lockman, Andre White, Gabe Caruthers) 1:36.36

Distance medley relay – 1. West High (Tyuss Bell, Andre White, Ehab Abdalla, Yousif Salama) 3:56.83; 4. Liberty High (Kelby Telander, Ben Houselog, Kolby Godbolt, Bo Gryp) 4:02.37.  

Shuttle hurdle relay – 1. Cedar Rapids Kennedy 1:00.78; 5. West High (Cole Mabry, Caden Fedeler, Jason Lu, Devlin Lockman) 1:04.89; 6. City High (Cole Milder, Noah Kabat, Maisha Sila, Riley Moore) 1:06.14.

4x100 – 1. Cedar Rapids Jefferson 44.12; 6. West High (Tyuss Bell, Andre White, Dante Eldridge, Gabe Caruthers) 46.19

4x200 – 1. Cedar Rapids Jefferson 1:31.73; 3. West High (Devlin Lockman, Seybian Sims, Jackson Steburg, Dante Eldridge) 1:35.48

4x400 – 1. West High (Ethan McAreavy, Mason Sorge, Seybian Sims, Austin West) 3:35.8; 6. Liberty High (Kolby Godbolt, Kaleb Williams, Ethan O’Donnell, Drake Woody) 3:48.89.

4x800 – 1. Cedar Rapids Prairie 8:21.34; 2. West High (Ethan Goers, Ethan McAreavy, Osman Salama, Ian Prescott) 8:36.55; 5. City High (Caden Turnbough, Thomas McMillan, Andre Miller, Dean Wortman) 8:45.57.

Long jump – 1. Austin West (ICW) 21-5

High jump – 1. Trey Hutcheson (LM) 6-1

Shot put – 1. Landon Green (ICW) 50-2; 3. Jonathan Gannon (ICW) 47-5

Discus – 1. Riley Higgins (LM) 167-9; 5. Jonathan Gannon (ICW) 153-6; 6. Landon Green (ICW) 140-9

City High Winx 4x400 at Mount Pleasant

The City High boys track team won the 4x400 relay and added four runner-up finishes at the Mount Pleasant Co-Ed Invitational on Thursday at Maple Leaf Stadium in Mount Pleasant.

City High’s foursome of Daniel Brown, Lucas Firmstone, JP Rethwisch and Zach Jones won the 4x400 relay in 3:28.72 to highlight the evening for the Little Hawks.

City High added relay runner-up finishes in the shuttle hurdle, 4x200 and 4x800 and Max DePrenger finished second in the 400 hurdles.

Mount Pleasant Co-Ed Invite

Individual Results

(Winners; Area Placewinners)

100 – 1. Jagger Gourley (Mediapolis) 11.22

200 – 1. Austin Casillas (Ottumwa) 23.12; 7. Bryce Hunger (City High) 25.07

400 – 1. Cary Schaefer (Mid-Prairie) 52.94

800 – 1. Dante Salomen (Ottumwa) 2:04.49

1,600 – 1. Floyd Evans (Mid-Prairie) 4:34.61

3,200 – 1. Conner Riley (Ottumwa) 10:26.38; 8. Yasar Hassan (City High) 11:04.01

110 hurdles – 1. Jake Lowe (Mount Pleasant) 14.9; 4. Oisin Leopold (City High) 16.1

400 hurdles – 1. Peyton Miller (Mid-Prairie) 58.35; 2. Max DePrenger (City High) 59.19;

Sprint medley relay – 1. Ottumwa 1:36.88; 7. City High (Malik Kimber, Oisin Leopold, Max DePrenger, John Momberg) 1:45.58.

Distance medley relay – 1. Mid-Prairie 3:50.08; 8. City High (Bryce Hunger, Doug Burtch, Yasar Hassan, John Momberg) 4:13.66.

Shuttle hurdle relay – 1. Mount Pleasant 59.1; 2. City High (Malik Kimber, Zach Jones, Max DePrenger, Oisin Leopold) 1:00.74.

4x100 – 1. Mount Pleasant 45.17; 5. City High (Malik Kimber, Bryce Hunger, Max DePrenger, Doug Burtch) 47.03.

4x200 – 1. Mount Pleasant 1:34.1; 2. City High (Daniel Brown, James Momberg, Zach Jones, Lucas Firmstone) 1:34.17

4x400 – 1. City High (Daniel Brown, Lucas Firmstone, JP Rethwisch, Zach Jones) 3:28.72.

4x800 – 1. Mid-Prairie 8:19.72; 2. City High (Daniel Brown, James Momberg, Lucas Firmstone, JP Rethwisch) 8:19.73.

Long jump – 1. Keegan Rich (Mount Pleasant) 21-2 ¾.

High jump – 1. Kyle Miller (Mid-Prairie) 6-0; 7. Doug Burtch (City High) 5-8.

Shot put – 1. Elijah Barnes (Fort Madison) 46-6

Discus – 1. Niles Siefken (West Burlington) 142-5.