Girls Track Roundup: Mac Wins Individual Title To Lead Liberty at Lady Lancer Relays

img

Your Prep Sports

Liberty High got off to a strong start in its debut season with a seventh-place team finish at the Lady Lancer Relays on Thursday at North Scott High School in Eldridge.

Camille Mac won the 3,000 in 10:45.12 and finished third in the 800 in 2:29.94 as the Lightning finished with 56 points.

Taylor Cannon added a runner-up finish in the 100 hurdles in 16.39 and helped Liberty High to a pair of top three relay finishes.

The foursome of Elizabeth Davis, Breeyn Gryp, Jada Murphy and Cannon finished runner-up in the shuttle hurdle relay in 1:11.3.

Davis, Cannon, Mac and Mckenzie Logan finished third in the distance medley relay 4:39.03.

Lady Lancer Relays

At North Scott

Team scores – 1. Pleasant Valley 172; 2. Bettendorf 136; 3. Dubuque Hempstead 76; 4. North Scott 74; 5. Davenport Central 72.5; 6. North Cedar 69; 7. Liberty High 56; 8. Muscatine 48; 9. Clinton 14.5; 10. Davenport North 11; 11. Davenport West 9.

Individual Results

(Winners; Area Placewinners)

100 – 1. Ariana Hill (DN) 13.1

200 – 1. Ellie Spelhaug (PV) 27.52; 4. Elizabeth Davis (ICL) 28.85

400 – 1. Grace Proesch (NC) 1:00.91

800 – 1. Breanna Vermeer (BET) 2:27.74; 3. Camille Mac (ICL) 2:29.94

1,500 – 1. Maddy Minard (PV) 5:01.82; 7. Mckenzie Logan (ICL) 5:19.34

3,000 – 1. Camille Mac (ICL) 10:45.12; 4. Mckenzie Logan (ICL) 11:20.48

100 hurdles – 1. Ellie Spelhaug (PV) 15.95; 2. Taylor Cannon (ICL) 16.39

400 hurdles – 1. Clare Basala (PV) 1:07.74; 8. Dazzia Caston-Gonzalez 1:20.64

Sprint medley relay – 1. Pleasant Valley 1:54.92

Distance medley relay – 1. North Scott 4:35.4; 3. Liberty High (Elizabeth Davis, Taylor Cannon, Camille Mac, Mckenzie Logan) 4:39.03

Shuttle hurdle relay – 1. Pleasant Valley 1:09.45; 2. Liberty High (Elizabeth Davis, Breeyn Gryp, Jada Murphy, Taylor Cannon) 1:11.33.

4x100 – 1. Pleasant Valley 51.71; 7. Liberty High (Elizabeth Davis, Jada Murphy, Breeyn Gryp, Taylor Cannon) 55.35.

4x200 – 1. Pleasant Valley 1:48.13

4x400 – 1. Pleasant Valley 4:10.79

4x800 – 1. Pleasant Valley 10:10.71

Long jump – 1. Carli Spelhaug (PV) 17-1; 6. Jada Murphy (ICL) 14-7 ¾;

High jump – 1. Alexis Hayes (NS) 5-3

Shot put – 1. Lea Grady (DC) 41-7;

Discus – 1. Lea Grady (DC) 131-9