Girls Track Roundup: City High Wins Demon Relays

img

Your Prep Sports

City High won four events and held off Mount Pleasant to win the team title at the Washington Demon Relays on Thursday at Case Field in Washington.

The Little Hawks got an individual title from Tiara Green in the 400 and won three relays while finishing with 130 points, four more than runner-up Mount Pleasant.

Liberty High was ninth at the 14-team meet with 30 points.

City High won the shuttle hurdle, 4x200 and 4x400 relays and got runner-up finishes from Emma Clark in the 100 and Alia Vanderhoef in the high jump on its way to the team title.

The City High shuttle hurdle team of Kate Swenning, Jordan Sekafetz, Jae Dancer and Caroline Schaeckenbach won in 1:10.61 while the 4x200 foursome of Emma Clark, Ayana Lindsey, Sydney DePrenger and Schaeckenbach was victorious in 1:50.39.

DePrenger, CeCe Kelly-Harvey, Lindsey and Schaeckenbach won the 4x400 in 4:11.09.

McKenzie Logan finished third in the 1,500 and fifth in the 3,000 to pace Liberty High.

Demon Relays

Team scores – 1. City High 130; 2. Mount Pleasant 126; 3. Dubuque Hempstead 113; 4. Washington 85; 5. Mason City 60; 6. Oskaloosa 47; 7. Fairfield 40; 8. Wapello 32; 9. Liberty High 30; 10. Fort Madison 25; 11. Center Point-Urbana 20; 12. WACO 15; 13. Highland 10; 14. Columbus 6.

Individual Results

(Winners; Area Placewinners)

100 – 1. Hannah Anderson (WASH) 13.02; 2. Emma Clark (ICH) 13.1; 7. Chaise Lange (ICL) 13.96

200 – 1. Hannah Anderson (WASH) 27.31; 4. Emma Cooper (ICH) 28.17

400 – 1. Tiara Green (ICH) 1:03.46; 4. Gabriella Cook (ICH) 1:08.63

800 – 1. Emma Holesinger (DH) 2:28.91; 4. Anna Lindower (ICH) 2:35.33; 6. Janie Perril (ICH) 2:41.12; 8. Anna Reese (ICL) 2:43.46.

1,500 – 1. Adrianna Katcher (CPU) 4:59.6; 3. McKenzie Logan (ICL) 5:14.82; 5. Amelia Morrow (ICH) 5:19.29; 7. Julia Veit (ICH) 5:33.05

3,000 – 1. Adrianna Katcher (CPU) 10:40.13; 5. McKenzie Logan (ICL) 11:25.02; 8. Esti Brady (ICH) 11:50.38.

100 hurdles – 1. Serenity Keomanivong (MP) 17.08; 3. Kate Swenning (ICH) 17.84; 7. Breeyn Gryp (ICL) 18.73

400 hurdles – 1. Emma Kelderman (OSK) 1:09.3; 4. Jae Dancer (ICH) 1:12.56; 7. Jordan Sekafetz (ICH) 1:14.31

Sprint medley relay – 1. Dubuque Hempstead 1:56.21; 5. City High (Sydney DePrenger, Gabriella Cook, Emma Cooper, Saye Traore) 2:01.39; 7. Liberty High (Jada Murphy, BReeyn Gryp, Chaise Lange, Anna Reese) 2:05.64.

Distance medley relay – 1. Fort Madison 4:39.38; 4. City High (Sydney Fellows, Alia Vanderhoef, Saye Traore, Annalise Rummelhart) 4:50.37; 5. Liberty High (Hannah Vogts, Christella Luyeye, Dazzia Caston-Gonzalez, McKenzie Logan) 4:52.88.

Shuttle hurdle relay – 1. City High (Kate Swenning, Jordan Sekafetz, Jae Dancer, Caroline Schaeckenbach) 1:10.61; 5. Liberty High (Jada Murphy, Tiffany Jones, Breeyn Gryp, Dazzia Caston-Gonzalez) 1:16.97

4x100 – 1. Dubuque Hempstead 51.82; 3. City High (Emma Clark, Tiara Green, Kate Swenning, Emma Cooper) 53.02; 8. Liberty High (Jada Murphy, Breeyn Gryp, Chaise Lange, Tiffany Jones) 55.75

4x200 – 1. City High (Emma Clark, Ayana Lindsey, Sydney DePrenger, Caroline Schaeckenbach) 1:50.39

4x400 – 1. City High (Sydney DePrenger, CeCe Kelly-Harvey, Ayana Lindsey, Caroline Schaeckenbach) 4:11.09.

4x800 – 1. Mount Pleasant 10:09.14; 2. City High (Kinsee Brands, CeCe Kelly-Harvey, Lillian Reynolds, Anna Lindower) 10:17.47

Long jump – 1. Hannah Anderson (WASH) 17-4; 3. Ayana Lindsey (ICH) 15-4 ½; 7. Gabriella Cook (ICH) 14-8 ¼.

High jump – 1. Piper Watson (MC) 5-2; 2. Alia Vanderhoef (ICH) 5-2; 4. Kate Swenning (ICH) 4-10

Shot put – 1. Lexie Magnani (MP) 37-3

Discus – 1. Julia Fritz (FAIR) 110-9; 6. Miranda Jones (ICL) 88-7