Track Roundup: Clear Creek Amana Boys Win Home Invite

img

Photo by Jeff Yoder

Your Prep Sports

Clear Creek Amana won four events and set a pair of school records on its way to winning the team title at its own Pacha Relays on Thursday in Tiffin.

Nick Gerard won the long jump with a school-record leap of 22-4 ½, Jack Sexton won the 1,600 in 4:44.73 and Seb Johanson claimed the 110 hurdle title in 15.44 as Clear Creek Amana finished 43 points in front of Mount Vernon for the team title.

Benton was third with 100 points followed by Solon with 68 and Tipton with 67. Regina was eighth with 47 points.

Clear Creek Amana added a win in the shuttle hurdle and the Clippers’ sprint medley relay team of Matt Brimeyer, Alex Figueroa, Harrison Cory and Darius Moore finished runner-up in a school-record time of 1:37.97.

Solon seanior Luke Schaeckenbach won the discus with a mark of 137-2 while Regina senior Cole White won the shot put with a toss of 48-10.

Pacha Relays

At Clear Creek Amana

Team scores – 1. Clear Creek Amana 146; 2. Mount Vernon 103; 3. Benton 100; 4. Solon 68; 5. Tipton 67; 6. Anamosa 65.5; 7. Williamsburg 53; 8. Regina 47; 9. Davenport Assumption 40; 10. Monticello 31.5; 11. Durant 16; 12. Wilton 3.

Individual Results

(Winners; Area Placewinners)

100 – 1. Riley Nolan (BC) 11.43; 2. Alex Figueroa (CCA) 11.81; 3. Spencer Wegmann (SOL) 11.86; 4. Cade Stratton (CCA) 11.98; 6. Neal Eckhoff (ICR) 12.23;

200 – 1. Jayce Levy (DA) 23.78; 3. Nick Gerard (CCA) 23.94; 4. Jayden Kies (ICR) 24.09; 5. Darius Moore (CCA) 24.21; 7. Jack Bell (SOL) 24.47

400 – 1. Quinten Mesick (TIP) 52.72; 2. Harrison Cory (CCA) 53.05; 4. Brayden Rickertson (SOL) 55.13; 5. Jack Butler (CCA) 55.77

800 – 1. Nick Leopold (MV) 2:04.91; 2. Ryan Bonthius (ICR) 2:07.06; 4. Tom Johnson (CCA) 2:10.19; 8. Kaden McAreavy (CCA) 2:13.14

1,600 – 1. Jack Sexton (CCA) 4:44.73; 2. Nick O’Connor (CCA) 4:46.3;

3,200 – 1. Patrick Gorkow (BC) 10:11.72; 2. Nick O’Connor (CCA) 10:22.39; 3. Brandon Barker (CCA) 10:28.73; 6. Nathan Meyer (ICR) 10:34.19

110 hurdles – 1. Seb Johanson (CCA) 15.44; 6. Matt Brimeyer (CCA) 16.7

400 hurdles – 1. Jayden Weber (MV) 58.7

Sprint medley relay – 1. Mount Vernon 1:37.84; 2. Clear Creek Amana (Matt Brimeyer, Alex Figueroa, Harrison Cory, Darius Moore) 1:37.97; 5. Regina (Joe Hein, Theo Kolie, Jayden Kies, Ryan Bonthius) 1:39.78; 6. Solon (Kendrick Harris, Jackson Pipolo, Jack Bell, Ben Krutzfeldt) 1:41.26

Distance medley relay – 1. Benton Community 3:43.98; 2. Clear Creek Amana (Darius Moore, Trever Stockman, Nick Gerard, Jack Sexton) 3:44.91; 5. Solon (Jackson Pipolo, Mason Stahle, Dillon Hoit, Ben Krutzfeldt) 3:55.54;

Shuttle hurdle relay – 1. Clear Creek Amana (Matt Brimeyer, Trever Stockman, Seb Johnanson, Andrew Swails) 1:00.73; 4. Solon (AJ Coons, Jackson Ryan, Luke Luu, Thomas Brandt) 1:07.33;

4x100 – 1. Davenport Assumption 45.84; 6. Regina (Joe Hein, Neal Eckhoff, Theo Kolie, Jayden Kies) 47.71; 6. Solon (Jackson Pipolo, Dillon Hoit, Mason Stahle, AJ Coons) 47.78; 7. Clear Creek Amana (Cade Stratton, Zach Kabbage, Andrew Swails, Jackson Rosenberg) 47.79

4x200 – 1. Mount Vernon 1:31.76; 4. Clear Creek Amana (Nick Gerard, Trever Stockman, TJ Bollers, Alex Figueroa) 1:33.78; 7. Solon (Seamus Poynton, AJ Coons, Thomas Brandt, Jack Bell) 1:39.1

4x400 – 1. Mount Vernon 3:32.33; 6. Clear Creek Amana (Kaden McAreavy, Jack Butler, Quentin Gisleson, Jordan Wolfe) 3:48.91; 7. Solon (Brayden Rickertson, Eddie Richey, Brad Yeomans, Colton Hoffman) 3:55.25

4x800 – 1. Mount Vernon 8:22.2; 2. Clear Creek Amana (Kaden McAreavy, Jack Sexton, Quentin Gisleson, Jordan Wolfe) 8:31.7;

Long jump – 1. Nick Gerard (CCA) 22-4 ½; 3. Seb Johanson (CCA) 20-7 ¾; 7. Neal Eckhoff (ICR) 19-8; 8. Spencer Wegmann (SOL) 19-2 ½

High jump – 1. Turner Schroeder (BC) 5-10; 2. Neal Eckhoff (ICR) 5-10; 6. Colton Hoffman (SOL) 5-8  

Shot put – 1. Cole White (ICR) 48-10; 2. Rocky Lensing (SOL) 48-3 ½; 3. Luke Schaeckenbach (SOL) 47-5

Discus – 1. Luke Schaeckenbach (SOL) 137-2; 2. Hayes Dierson (SOL) 134-0

Clippers Third at Home Invite

Clear Creek Amana won a pair of individual titles and finish third at its home Pacha Relays on Thursday in Tiffin.

Karsyn Stratton won the long jump with a leap of 16-11 ½ and Cierra Lacina added a title in the 400 in 1:02.92 as the Clippers rolled up 124 points.
Williamsburg won the team title with 164 points while Mount Vernon was second with 148. Solon was fourth with 82 points followed by Regina with 72.

Regina won three events as Jaedynn Evans won the 100 in 13.17, Annie Gahan claimed the 400 hurdles in 1:11.44 and the Regals won the sprint medley relay in 1:55.74.

Abby Smith won the high jump by clearing 5-0 to pace Solon.

Pacha Relays

At Clear Creek Amana

Team scores – 1. Williamsburg 164; 2. Mount Vernon 148; 3. Clear Creek Amana 124; 4. Solon 82; 5. Regina 72; 6. Tipton 55; 7. Davenport Assumption 48; 8. Durant 37

Individual Results

(Winners; Area Placewinners)

100 – 1. Jaedynn Evans (ICR) 13.17; 6. Heather Bachus (SOL) 14.35; 7. Abby Clark (ICR) 14.58

200 – 1. Ella Wischmeyer (MV) 27.79; 2. Karsyn Stratton (CCA) 28.33; 4. Madeline Adam (ICR) 29.48; 6. Payton Haasl (SOL) 30.95

400 – 1. Cierra Lacina (CCA) 1:02.92; 6. Madeline Fox (CCA) 1:10.5; 7. Kate Milder (ICR) 1:11.26; 8. Selma Kleinsmith (SOL) 1:14.96

800 – 1. Grace Schaefer (WB) 2:33.3; 6. Grace Stewart (CCA) 2:46.37; 7. Kate Milder (ICR) 2:51.28

1,500 – 1. Taylor Quick (DA) 5:25.7; 2. Kiersten Conway (SOL) 5:25.74; 6. Kaylie Barker (CCA) 5:44.37; 7. Annabelle Stimmel (ICR) 5:45.27

3,000 – 1. Grace Schaefer (WB) 11:43.26; 4. Kaylie Barker (CCA) 12:18.4; 5. Isabella Dibeasi (CCA) 15:53.49

100 hurdles – 1. Annie Leopold (MV) 16.22; 2. Rachael Nelson (SOL) 16.78; 4. Madelynn Langridge (CCA) 17.6; 5. Cileigh Smiddy (CCA) 17.62; 6. Peyton Sands (SOL) 17.62.

400 hurdles – 1. Annie Gahan (ICR) 1:11.44; 6. Katelyn Lefleur (CCA) 1:23.3; 7. Madeline Fox (CCA) 1:23.84

Sprint medley relay – 1. Regina (Jessica Hunter, Madeline Adam, Jaedynn Evans, Annie Gahan) 1:55.74; 2. Clear Creek Amana (Madelynn Langridge, Andrea Roller, Karsyn Stratton, Cierra Lacina) 1:55.86; 5. Solon (Monet Barnhouse, Calista Haasl, Gabbi Bullard, Ashley Stinocher) 2:02.87

Distance medley relay – 1. Mount Vernon 4:39.98; 2. Clear Creek Amana (Andrea Roller, Riley Hennes, Kayla Jiras, Grace Stewart) 4:45.93; 4. Regina (Jaedynn Evans, Jessica Hunter, Abby Clark, Mary Catherine Graff) 4:50.47; 5. Solon (Monet Barnhouse, Payton Haasl, Calista Haasl, Ashley Stinocher) 4:50.91.

Shuttle hurdle relay – 1. Mount Vernon 1:06.66; 2. Solon (Molly Duckett, Peyton Sands, Rachael Nelson, Gabbi Bullard) 1:09.45; 3. Clear Creek Amana (Cileigh Smiddy, Kayla Jiras, Madeline Fox, Madelynn Langridge) 1:13.11;

4x100 – 1. Williamsburg 51.89; 2. Regina (Jessica Hunter, Annie Gahan, Madeline Adam, Jaedynn Evans) 53.26; 3. Clear Creek Amana (Madelynn Langridge, Andrea Roller, Rylee Rummelhart, Cileigh Smiddy) 53.85; 6. Solon (Monet Barnhouse, Olivia Heesch, Payton Haasl, Heather Bachus) 56.48

4x200 – 1. Williamsburg 1:50.15; 3. Clear Creek Amana (Andrea Roller, Rylee Rummelhart, Riley Hennes, Whitney Traetow) 1:56.42; 5. Regina (Baylee O’Connor, Carrigan O’Connor, Tiy Fourte, Olivia Clark) 2:01.5; 7. Solon (Olivia Felton, Saige Hauer, Aira Foster, Hannah Kramer) 2:04.63.

4x400 – 1. Mount Vernon 4:16.44; 2. Clear Creek Amana (Cierra Lacina, Riley Hennes, Kayla Jiras, Karsyn Stratton) 4:26.2; 6. Regina (Jessica Hunter, Abby Clark, Carrigan O’Connor, Annie Gahan) 4:42.4; 7. Solon (Ashley Stinocher, Calista Haasl, Olivia Felton, Saige Hauer) 4:44.09

4x800 – 1. Mount Vernon 10:11.64; 3. Regina (Mary Catherine Graff, Annabelle Stimmel, Annalee Bartels, Kate Milder) 11:14.48; 4. Solon (Kiersten Conway, Saige Hauer, Aira Foster, Emma Fritz) 11:31.39; 7. Clear Creek Amana (Gabrielle Bedford, Lauren Lasswell, Ashlyn Pompo, Ally Loren) 12:02.32

Long jump – 1. Karsyn Stratton (CCA) 16-11 ½; 7. Katelyn Coons (SOL) 14-4

High jump – 1. Abby Smith (SOL) 5-0; 2. Andrea Roller (CCA) 5-0; 4. Olivia Felton (SOL) 4-8  

Shot put – 1. Lauren Pope (WB) 38-4; 7. Raysa Garbes (SOL) 32-0; 8. Nola Murhammer (ICR) 31-9 ½

Discus – 1. Lily Meester (MV) 117-3 ½; 2. Ainsley Schrock (CCA) 114-5; 4. Elli Becicka (SOL) 103-6; 5. Danielle Wnek (CCA) 101-4 ½; 6. Jenna LaDage (SOL) 100-4; 7. Nola Murhammer (ICR) 99-8