Boys Track: Clear Creek Amana Places Eighth at WAMAC West Meet

img

Your Prep Sports

Clear Creek Amana placed eighth at the WAMAC West Divisional meet on Monday at Benton Community High School in Van Horne.

Center Point-Urbana won the team title with 148 points followed by Vinton-Shellsburg with 138, Benton Community with 114 and Marion with 112.

Clear Creek Amana finished with 31 points.

Jack Butler placed fifth in the 400 in 54.08 and Shiloh Robbins was sixth in the 3,200 in 11:27.2.

The Clippers’ sprint medley relay team of Matt Brimeyer, Alex Figueroa, Trever Stockman and  Darius Moore was fourth in 1:37.89.

WAMAC West Divisional Meet

At Benton Community

Team scores – 1. Center Point-Urbana 148; 2. Vinton-Shellsburg 138; 3. Benton Community 114; 4. Marion 112; 5. Williamsburg 68; 6. South Tama 41; 7. Independence 38; 8. Clear Creek Amana 31

Individual Results

(Top Three Finishers; Area Placewinners)

100 – 1. Gage Hazen-Fabor (WB) 11.42; 2. Dawson Kirk (MAR) 11.45; 3. Riley Nolan (BC) 11.55

200 – 1. Gage Hazen -Fabor (WB) 23.17; 2. Jose Wilson (VS) 23.35; 3. Blake Osborn (BC) 23.4

400 – 1. Devin Smith (CPU) 50.83; 2. Matt Andreesen (VS) 51.57; 3. Connor Horn (IND) 51.61; 5. Jack Butler (CCA) 54.08

800 – 1. Alex Wade (CPU) 2:04.72; 2. Jeremy Fopma (MAR) 2:06.19; 3. Cameron Hasleiet (CPU) 2:06.98; 6. Jordan Wolfe (CCA) 2:08.99

1,600 – 1. Harrison Vanderlinden (MAR) 4:40.71; 2. Cole Tharp (VS) 4:53.25; 3. Blaine Volesky (BC) 4:58.09

3,200 – 1. Jeremy Fopma (MAR) 9:54.84; 2. Patrick Gorkow (BC) 10:16.53; 3. Tyler Schnell (CPU) 10:48.41; 6. Shiloh Robbins (CCA) 11:27.2

110 hurdles – 1. Koal Marshall (BC) 15.61; 2. Charlie Dudley (VS) 16.14; 3. Ben Subbert (WB) 16.62

400 hurdles – 1. Devin Smith (CPU) 56.98; 2. Charlie Dudley (VS) 59.18; 3. CJ Garnett (CPU) 59.9

Sprint medley relay – 1. Marion 1:35.11; 2. Center Point-Urbana 1:36.18; 3. Benton Community 1:37.34; 4. Clear Creek Amana (Matt Brimeyer, Alex Figueroa, Trever Stockman, Darius Moore) 1:37.89

Distance medley relay – 1. Benton Community 3:44.81; 2. Vinton-Shellsburg 3:48.5; 3. Marion 3:51.67; 5. Clear Creek Amana (Jackson Rosenberg, Dylan Sheely, Tyler Schrepfer, Andrew Suther) 4:23.84

Shuttle hurdle relay – 1. Benton Community 1:01.35; 2. Vinton-Shellsburg 1:03.07; 3. Marion 1:03.59 5. Clear Creek Amana (Andrew Swails, Jackson Rosenberg, Riley Wolfe, Trace Johanson) 1:10.17

4x100 – 1. Benton Community 46.47; 2. Independence 46.5; 3. Vinton-Shellsburg 47.31;

4x200 – 1. Marion 1:30.52; 2. Benton Community 1:31.55; 3. Williamsburg 1:33.37; 5. Clear Creek Amana (Nick Gerard, Harrison Cory, TJ Bollers, Cade Strattono) 1:33.89

4x400 – 1. Center Point-Urbana 3:27.29; 2. Williamsburg 3:31.65; 3. Vinton-Shellsburg 3:32.97

4x800 – 1. Center Point-Urbana 8:20.27; 2. Marion 8:20.75; 3. Benton Community 8:35.16; 7. Clear Creek Amana (Tom Johnson, Tyler Schrepfer, Andrew Suther, Drayden Johnson) 9:27.63

Long jump – 1. Blair Brooks (MAR) 22-1 ¼; 2. Caleb Andrews (CPU) 20-5 ¼; 3. Jose Wilson (VS) 19-7

High jump – 1. Keith Keahna (ST) 6-4; 2. Turner Schroeder (BC) 6-1; 3. CJ Rickels (VS) 6-0

Shot put – 1. Cole Overton (VS) 54-8 ¾; 2. Caleb Wagner (MAR) 48-9 ¾; 3. Isaac Kono (CPU) 47-4 ½; 8. Stone Grell (CCA) 40-0 ½

Discus – 1. Derek Besick (CPU) 142-8 ½; 2. Isaac Kono (CPU) 137-6; 3. Drew Cook (WB) 136-0; 8. TJ Bollers (CCA) 114-9 ½