Updated Playoff Football Pairings

img

Photo by Jeff Yoder

IHSAA Postseason Football Pairings

Opening Round

Class 4A

Bracket A

Southeast Polk 21, Ankeny Centennial 17

Johnston 28, Cedar Rapids Prairie 14

Bracket B

West Des Moines Valley 24, Ankeny 21

West Des Moines Dowling 41, Fort Dodge 0

Bracket C

Cedar Falls 48, Indianola 14

Waukee 42, Urbandale 22

Bracket D

West High 38, Cedar Rapids Kennedy 14

Bettendorf 31, Pleasant Valley 14

Quarterfinals

Bracket A

Southeast Polk 21, Johnston (7

Bracket B

West Des Moines Dowling 31, West Des Moines Valley 9

Bracket C

Cedar Falls 40, Waukee 7

Bracket D

Bettendorf 43, West High 28

Semifinals

Friday, November 9

West Des Moines Dowling (9-2) vs. Bettendorf (10-1), 4 p.m.

Southeast Polk (6-5) vs. Cedar Falls (11-0), 7 p.m.

Class 3A

Bracket A

Sergeant Bluff-Luton 42, Sioux City Heelan 0

Spencer 24, Norwalk 20

Bracket B

Council Bluffs Lewis Central 51, Carroll 7

Harlan 36, Oskaloosa 14

Bracket C

Cedar Rapids Xavier 14, Pella 6

Decorah 17, Clear Creek Amana 6

Bracket D

Western Dubuque 48, Solon 13

North Scott 39, Waverly-Shell Rock 9

Quarterfinals

Bracket A

Sergeant Bluff-Luton 27, Spencer 0

Bracket B

Council Bluffs Lewis Central 35, Harland 14

Bracket C

Cedar Rapids Xavier 42, Decorah 6

Bracket D

Western Dubuque 45, North Scott 21

Semifinals

Thursday, November 8

Western Dubuque (9-2) vs. Sergeant Bluff-Luton (10-1), 5:30 p.m.

Cedar Rapids Xavier (11-0) vs. Council Bluffs Lewis Central (11-0), 8:15 p.m.

Class 2A

Bracket A

PCM 49, Carroll Kuemper 0

Williamsburg 51, West Marshall 32

Bracket B

Boyden-Hull/Rock Valley 35, Spirit Lake 7

Southeast Valley 58, OABCIG 42

Bracket C

Waukon 40, Union 11

Algona 45, Crestwood 20

Bracket D

Benton Community 46, Greene County 20

West Liberty 30, Chariton 10

Quarterfinals

Bracket A

PCM 55, Williamsburg 34

Bracket B

Boyden-Hull/Rock Valley 48, Southeast Valley 6

Bracket C

Waukon 24, Algona 21

Bracket D

West Liberty 42, Benton Community 14

Semifinals

Saturday, November 10

Waukon (10-1) vs. Boyden-Hull/Rock Valley (10-1), 4 p.m.

West Liberty (8-3) vs. PCM (11-0), 7 p.m.

Class 1A

Bracket A

South Central Calhoun 10, West Lyon 0

West Sioux 49, Treynor 14

Bracket B

Bellevue 49, Mediapolis 14

Pella Christian 31, Wilton 28

Bracket C

Interstate 35 35, Mount Ayr 0

Dike-New Hartford 42, South Hamilton 8

Bracket D

Van Meter 42, Sumner-Fredericksburg 16

West Branch 56, Osage 14

Quarterfinals

Bracket A

West Sioux 34, South Central Calhoun 20

Bracket B

Pella Christian 23, Bellevue 21

Bracket C

Dike-New Hartford 37, Interstate 35 0

Bracket D

Van Meter 31, West Branch 21

Semifinals

Saturday, November 10

Pella Christian (8-3) vs. Dike-New Hartford (11-0), 10 a.m.

West Sioux (10-1) vs. Van Meter (11-0), 1 p.m.

Class A

Bracket A

Hudson 44, Lynnville-Sully 22

Highland 14, Durant 13

Bracket B

Algona Garrigan 12, Wapsie Valley 7

Edgewood-Colesburg 58, BGM 21

Bracket C

Akron-Westfield 42, Westwood 21

West Hancock 42, Hinton 20

Bracket D

AHSTW 30, Alta-Aurelia 28 (3 OT)

Mason City Newman 31, North Tama 28 (OT)

Quarterfinals

Bracket A

Hudson 41, Highland 14

Bracket B

Edgewood-Colesburg 6, Algona Garrigan 0

Bracket C

West Hancock 50, Akron-Westfield 14

Bracket D

AHSTW 31, Mason City Newman 14

Semifinals

Friday, November 9

West Hancock (9-2) vs. Hudson (11-0), 10 a.m.

Edgewood-Colesburg (10-1) vs. AHSTW (11-0), 1 p.m.

Eight-Player

Bracket A

Iowa Valley 92, Midland 46

New London 60, Gladbrook-Reinbeck 12

Bracket B

Ar-We-Va 27, Northwood-Kensett 6

Southeast Warren 47, Newell-Fonda 31

Bracket C

Exira-EHK 51, Stanton 14

Fremont-Mills 61, Lenox 8

Bracket D

Rockford 64, Turkey Valley 58

Don Bosco 62, Central City 37

Quarterfinals

Bracket A

New London 56, Iowa Valley 20

Bracket B

Southeast Warren 46, Ar-We-Va 44

Bracket C

Fremont-Mills 61, Exira-EHK 20

Bracket D

Rockford 32, Don Bosco 26 (OT)

Semifinals

Thursday, November 8

Rockford (10-1) vs. Southeast Warren (12-0), 9 a.m.

New London (10-1) vs. Fremont-Mills (10-1), Noon