Regina's Miller, West Branch's Cornwell Named to River Valley Conference Elite Team

img

Photo by Jeff Yoder

Ryan Murken

Your Prep Sports

Regina and West Branch battled for the River Valley Conference South Division crown until the final game of the regular season. 

The point guards and leaders of those team teams picked up big postseason honors on Thursday.

Regina junior Masen Miller and West Branch senior Beau Cornwell each earned RVC Elite team honors as West Branch and Regina each had four players earn all-conference recognition after finishing first and second in the South Division standings.

Miller and Cornwell headlined the area selections as unanimous selections to the 10-member Elite Team that honors the top players from both the North and South Divisions.

Miller earned Elite Team honors after ranking second among RVC players with 20.2 points per game while helping the Regals claim the South Division title.

The junior point guard shot 43 percent from 3-point range while hitting an RVC-leading 90 3-pointers, tied for the team lead with 4.5 rebounds per game and led Regina with 3.4 assists per game.  

Cornwell was named to the Elite Team for the third straight season after ranking fourth in the conference in scoring at 19.4 points per game.

The 6-foot-2 senior point guard led West Branch with 7.8 rebounds 3.5 assists and 2.8 steals per game.

Regina senior Bryce Barnett and sophomore Ashton Cook were both named to the South Division team while Regina coach Jared Galpin was named South Division coach of the year.

Cook ranked second on the team in scoring (13.2 points) and tied for the team leading in rebounding (4.7) while leading the Regals with 27 blocked shots.

Barnett averaged 11.8 points and 3.1 rebounds for Regina.

West Branch seniors Ted Bridges and Brady Lukavsky were also named to the South Division squad.

Bridges averaged 11.5 points and 5.6 rebounds per game while Lukavsky averaged 10.1 points 2.3 steals and 2.2 assists per game.

Regina senior Scotty Arendt and West Branch junior Trey Eagle were both honorable mention selections.

River Valley Conference Boys Basketball Teams

EliteMasen Miller, Jr., Regina; Beau Cornwell, Sr., West Branch; Haris Hoffman, Sr., Cascade; Justin Recker, Soph., Monticello; Cam Soenksen, Jr., Camanche; Caleb Delzell, Jr., Camanche; Braeden Hoyer, Sr., Northeast; Seth Feldman, Sr., West Liberty; Tom Butters, Sr., Mid-Prairie; Andrew Stewart, Sr., Tipton.

South TeamBryce Barnett, Sr., Regina; Ashton Cook, Soph., Regina; Easton Botkins, Sr., Durant; Trent Pelzer, Jr., Tipton; Frank Bierman, Jr., Tipton; Cale Robertson, Sr., Mid-Prairie; Jared Townssend, Sr., Wilton; Ted Bridges, Sr., West Branch; Brady Lukavsky, Sr., West Branch; Gavin Chown, Jr., West Liberty

South Coach of the YearJared Galpin, Regina

North Team – Reid Rausch, Sr., Cascade; Luke Lambert, Soph., Monticello; Connor Lambert, Soph., Monticello; Dawson Stoll, Sr., Northeast; Matthew Walton, Sr., Anamosa; Sam Wilton, Fr., Anamosa; Ethan Sahr, Jr., North Cedar; Keon McCullough, Jr., North Cedar; Carson Seeser, Sr., Camanche; Trevor Hager, Sr., Bellevue

North Coach of the Year – Tim Lambert, Monticello

Honorable Mention – Kael Unruh, Soph., North Cedar; Lazarius Bland, Anamosa; Trey McAleer, Jr., Northeast; Mike Trumm, Jr., Cascade; Trey Daugherty, Sr., Bellevue; Zach Erwin, Fr., Camanche; Tyler Luensman, Soph., Monticello; Scotty Arendt, Sr., Regina; Trey Eagle, Jr., West Branch; Ashten Stoelk, Sr., Wilton; Joe Lilienthal, Jr., Durant; Brad Tornow, Jr., Mid-Prairie; Jacob Tischuk, Sr., Tipton

*-Unanimous Selection