Stratton Headlines Area All-WAMAC Selections

img

Photo by Jeff Yoder

Ryan Murken

Your Prep Sports

Karsyn Stratton has gotten used to enduring the usual bumps and bruises that come with a three-month basketball season. 

This season Stratton had to deal with a few more serious injuries this winter but none of that was enough to slow down the Clear Creek Amana junior.

Stratton averaged a WAMAC Conference-leading 19.6 per game despite battling a series of injuries on her way to being a unanimous WAMAC West Division first team selection for the third consecutive season.

Injuries forced Stratton to miss a pair of games but she still led the Clippers in scoring, assists (2) and steals (2.7) and ranked second on the team with 6.5 rebounds per game.

The 5-foot-8 guard was a unanimous West Division first-team pick for the second straight season and headlined a group of five Clippers honored when the WAMAC announced its postseason awards on Thursday.

Junior Meagen Harvey and freshman Calia Clubb were both named to the West Division second team while senior Jordan Neely and sophomore Whitney Traetow were both honorable mention selections. 

Harvey averaged 7.6 points and 3 rebounds per game while Clubb averaged 5.3 points and a team-leading 8.2 rebounds.  

Solon had a pair of players earn honorable mention honors in the East Division.

Freshman Makinley Levin and junior Jenna LaDage were both honorable mention East Division honorees for the Spartans.

WAMAC Conference All-Division Girls Basketball Teams

West Division

Player of the Year – Callyn Fox, Sr., Center Point-Urbana

First Team – *Callyn Fox, Sr., Center Point-Urbana; *Adrianna Katcher, Jr., Center Point-Urbana; *Ryley Goebel, Fr., Center Point-Urbana; *Karsyn Stratton, Jr., Clear Creek Amana; *Jessica Musgrave, Sr., South Tama; *Taylor Busch, Jr., Williamsburg; Kasi McWhorter, Sr., Benton Community

Second Team – Madie Willson, Sr., Center Point-Urbana; Karly Millikin, Sr., Center Point-Urbana; Meagan Harvey, Jr., Clear Creek Amana; Calia Clubb, Fr., Clear Creek Amana; Jaelin Berger, Sr., South Tama; Lucy Howes-Vonstein, Soph., Vinton-Shellsburg; Charlotte Wetjen, Soph., Williamsburg

Honorable Mention – Alyse Harvey, Soph., Benton Community; Mallory Thys, Jr., Benton Community; Jordan Neely, Sr., Clear Creek Amana; Whitney Traetow, Soph., Clear Creek Amana; Rylee Clark, Sr., Clear Creek Amana; Mary Puffett, Jr., Independence; Taylor Wendt, Sr., Independence; Zoee Buffalo, Sr., South Tama; Makayla Backen, Jr., South Tama; Davia Herger, Jr., Vinton-Shellsburg; Kayla Griffith, Soph., Vinton-Shellsburg; Jillian Holub, Jr., Williamsburg; Kendra Eichhorn, Fr., Williamsburg

East Division

Player of the Year – Kayba Laube, Jr., Marion

First Team – *Kayba Laube, Jr., Marion; *Riley Wright, Soph., Marion; *Taylor Veach, Fr., Central DeWitt; *Brie Bennis, Sr., Maquoketa; Sammy Moss, Sr., Mount Vernon; Allie Meadows, Fr., Central DeWitt; Tara Hansel, Sr., Dyersville Beckman

Second Team – Ella Van Weelden, Soph., Marion; Leah Van Weelden, Sr., Marion; Sophie Willette, Sr., Marion; Randi Wright, Sr., Marion; Nell Sybesma, Jr., Maquoketa; Lauren Wisco, Sr., Central DeWitt; Sydney Arens, Sr., Dyersville Beckman

Honorable Mention – Sydney Steffen, Sr., Dyersville Beckman; Jess Lueken, Sr., Dyersville Beckman; Autumn Dykstra, Jr., Maquoketa; Cari Pickup, Jr., Maquoketa; Emily Swanson, Sr., Central DeWitt; Talbot Kinney, Soph., Central DeWitt; Summer Brand, Jr., Mount Vernon; Annie Rhomberg, Sr., Mount Vernon; Makinley Levin, Fr., Solon; Jenna LaDage, Jr., Solon; Ella Koloc, Fr., West Delaware; Allison Collier, Jr., West Delaware; Jo Hartke, Jr., Marion; Sadie Struchen, Fr., Marion

Did you enjoy this subscription free article? Help keep Your Prep Sports free by becoming a member.