Girls Track Roundup: Solon Wins 10 Events While Winning Team Title at Williamsburg Invite

img

Your Prep Sports

Solon won 10 events on its way to the team title at the Raider Invitational on Tuesday in Williamsburg.

Five different Solon athletes won individual titles as the Spartans won five relays while rolling up 150 points to outdistance runner-up Williamsburg by 14 points for the team title.

Makinley Levin won a title in the 100 in 13.28 and Erin Kerkhoff added a title in the 200 in a time of 26.62.

Solon also got individual titles from Abby Smith in the high jump (5-0), Gabbi Bullard in the 400 hurdles (1:07.43) and Kiersten Conway in the 1,500 (5:24.82).

The Spartans won the 4x100, 4x200 and 4x400 relays with the 4x400 foursome of Taylor Ryan, Emma Bock, Smith and Kerkhoff setting a meet record in a time of 4:06.01.

Solon also won the sprint medley and discus medley relays.

Raider Invite

Team scores – 1. Solon 150; 2. Williamsburg 136; 3. Mount Vernon 103; 4. Mid-Prairie 68; 5. Benton Community 43; 6. Belle Plaine 34; 7. Washington 28; 8. Iowa Mennonite 22; 9. WACO 4

Individual Results (event winners; area placewinners)

100 – 1. Makinley Levin (SOL) 13.28; 2. Khaylor Fleck (SOL) 13.37

200 – 1. Erin Kerkhoff (SOL) 26.62

400 – 1. Suzanna Yoder (IMS) 1:05.16;

800 – 1. Marie Hostetler (M-P) 2:24.71; 5. Kaia Holtkamp (SOL) 2:35.24

1,500 – 1. Kiersten Conway (SOL) 5:24.82; 6. Annika Kruse (SOL) 5:51.55

3,000 – 1. Marie Hostetler (M-P) 10:14.76

100 hurdles – 1. Annie Leopold (MV) 16.41; 2. Peyton Sands (SOL) 16.62; 5. Rachael Nelson (SOL) 17.49

400 hurdles – 1. Gabbi Bullard (SOL) 1:07.43

4x100 – 1. Solon (Khaylor Fleck, Cayley Annis, Peyton Sands, Makinley Levin) 52.54

4x200 – 1. Solon (Taylor Ryan, Khaylor Fleck, Abby Smith, Makinley Levin) 1:49.54

4x400 – 1. Solon (Taylor Ryan, Emma Bock, Abby Smith, Erin Kerkhoff) 4:06.01

4x800 – 1. Williamsburg 10:12.32; 3. Solon (Ashley Stinocher, Kaia Holtkamp, Meghan O’Neill, Annika Kruse) 10:47.33

Shuttle hurdle relay – 1. Mount Vernon 1:10.51; 3. Solon (Gabbi Bullard, Rachael Nelson, Shawna Lindemann, Peyton Sands) 1:17.07

Sprint medley relay – 1. Solon (Cayley Annis, Abby Smith, Taylor Ryan, Erin Kerkhoff) 1:53.26

Distance medley relay – 1. Solon (Shawna Lindemann, Rachael Nelson, Cayley Annis, Emma Bock) 4:29.83

Shot put – 1. Lauren Pope (WIL) 39-11; 7. Raysa Garbes (SOL) 34-3; 8. Jenna LaDage (SOL) 33-10

Discus – 1. Lily Meester (MV) 131-0; 4. Elli Becicka (SOL) 107-0; 7. Jenna LaDage (SOL) 97-3

Long jump – 1. Jenah Greiner (WAS) 15-10 ¾; 3. Khaylor Fleck (SOL) 15-4 ¾; 4. Makinley Levin (SOL) 15-4

High jump – 1. Abby Smith (SOL) 5-0; 4. Gabbi Bullard (SOL) 4-6

Regina Finishes Third at West Liberty Invite

Josie Voss and Annie Gahan won individual titles to lead Regina to a third-place finish at the West Liberty Invitational on Tuesday in West Liberty.

Voss won the 3,000 in a time of 11:45.26 and Gahan added a title in the 400 hurdles in 1:09.95 as Regina rolled up 83 points.

Anamosa won the team title with 115 points followed by Tipton with 91. Clear Creek Amana was fifth with 77 points while West Branch was eighth with 36 points.

The Clear Creek Amana foursome of Emma Mathis, Kayla Jiras, Liz Schultz and Cileigh Smiddy teamed up to win the shuttle hurdle relay in a time of 1:14.5 to pace the Clippers.

Kaylie Barker added a runner-up finish in the 1,500 in 5:28.4, Mathis was second in the 100 hurdles in 16.7 and Ainsley Schrock was second in the discus with a toss of 128-8 for Clear Creek Amana.

Regina got a runner-up finish from Annalee Bartels in the 3,000 in a time of 11:55.29 and the Regal shuttle hurdle relay team of Emma Sueppel, Olivia Clark, Gahan and Abby Clark was second in 1:16.56.

West Branch was led by Jaylen Votroubek who finished second in the 400 hurdles in 1:10.36.

West Liberty Invitational

Team scores – 1. Anamosa 115; 2. Tipton 91; 3. Regina 83; 4. North Cedar 80; 5. Clear Creek Amana 77; 6. West Liberty 61.5; 7. Wilton 58; 8. West Branch 36; 9. Midland 35; 10. Durant 27; 11. Lone Tree 23.5; 12. Calamus-Wheatland 19; 13. Lisbon 16

Individual Results (event winners; area placewinners)

100 – 1. Macy Daufeldt (WL) 13.24; 4. Madeline Adam (ICR) 14.05; 5. Abby Stevens (CCA) 14.06; 6. Sasha Koenig (WB) 14.08

200 – 1. Olivia Nebergall (ANA) 27.07

400 – 1. Drew Jensen (MID) 1:02.01; 6. Kaiya Luneckas (WB) 1:05.51

800 – 1. Amanda Smith (TIP) 2:36.19; 7. Josie Pursley (ICR) 2:48

1,500 – 1. Amanda Smith (TIP) 5:27.41; 2. Kaylie Barker (CCA) 5:28.4; 4. Josie Voss (ICR) 5:32.77; 7. Annalee Bartels (ICR) 5:45.41

3,000 – 1. Josie Voss (ICR) 11:45.26; 2. Annalee Bartels (ICR) 11:55.29; 7. Allie Kounkel (CCA) 13:28.83

100 hurdles – 1. Linsey Ford (WIL) 16.41; 2. Emma Mathis (CCA) 16.7; 4. Abby Clark (ICR) 17.34; 6. Cileigh Smiddy (CCA) 17.56

400 hurdles – 1. Annie Gahan (ICR) 1:09.95; 2. Jaylen Votroubek (WB) 1:10.36; 4. Kayla Jiras (CCA) 1:20.34; 6. Liz Schultz (CCA) 1:23.15  

4x100 – 1. North Cedar 54.07; 3. West Branch (Jaylen Votroubek, Kaiya Luneckas, Laikyn Worrell, Sasha Koenig) 55.07; 4. Regina (Madeline Adam, Hope Simpson, Abby Clark, Annie Gahan) 55.2; 7. Clear Creek Amana (Cileigh Smiddy, Abby Stevens, Rylee Rummelhart, Emma Mathis) 56.14

4x200 – 1. Tipton 1:54.71; 5. Regina (Maddie May, Baylee O’Connor, Stephanie Stenger, Lillian Simpson) 2:02.2; 8. Clear Creek Amana (Abby Stevens, Rylee Rummelhart, Kayla Jiras, Grace Bedford) 2:05.15

4x400 – 1. Anamosa 4:17.84; 3. Regina (Abby Clark, Lillian Simpson, Natalie Franklin, Hope Simpson) 4:40.7; 4. Clear Creek Amana (Grace Bedford, Lauren Lasswell, Madeline Fox, Emily Coleman) 4:49.16

4x800 – 1. Tipton 11:06.33; 2. Clear Creek Amana (Kaylie Barker, Emily Coleman, Lauren Lasswell, Madeline Fox) 11:17.89; 4. West Branch (Maycee Smith, Delaynie Luneckas, AnDee Atkins, Aubrey Baylor) 11:59.78

Shuttle hurdle relay – 1. Clear Creek Amana (Emma Mathis, Kayla Jiras, Liz Schultz, Cileigh Smiddy) 1:14.5; 2. Regina (Emma Sueppel, Olivia Clark, Annie Gahan, Abby Clark) 1:16.56

Sprint medley relay – 1. North Cedar 1:57.21; 4. Clear Creek Amana (Cileigh Smiddy, Abby Stevens, Emma Mathis, Kayla Jiras) 2:04.95; 6. Regina (Maddie May, Baylee O’Connor, Madeline Adam, Hope Simpson) 2:06.87; 7. West Branch (Nicki Henson, Autumn Kolpin, Lexie Peak, Laikyn Worrell) 2:07.39

Distance medley relay – 1. Anamosa 4:40.1; 4. Regina (Emma Nibaur, Olivia Clark, Natalie Franklin, Kate Milder) 5:02.75

Shot put – 1. Jamie Kofron (TIP) 43-6 ¾; 4. Ainsley Schrock (CCA) 34-1 ½; 6. Allie Laschanzky (WB) 33-1 ¼; 7. Nola Murhammer (ICR) 32-2 ½;

Discus – 1. Jamie Kofron (TIP) 138-1; 2. Ainsley Schrock (CCA) 128-8; 6. Nola Murhammer (ICR) 104-8

Long jump – 1. Macy Daufeldt (WL) 16-4 ¼

High jump – 1. Olivia Nebergall (ANA) 5-3; 3. Mikayla Prusha (WB) 4-10