Boys Track Roundup: City High Places Fourth at Dr. Brooks Relays at West Des Moines Valley

img

Your Prep Sports

Ry Threlkeld-Wiegand won the 1,600 and City High added a title in the 4x200 relay on its way to a fourth-place team finish at the Dr. Brooks Valley Relays at West Des Moines Valley High School on Saturday in West Des Moines.

Defending 4A state champion West Des Moines Valley won the team title with 175 points followed by Ankeny Centennial with 140 and Southeast Polk with 106.

City High was fourth with 95 while Des Moines East was fifth with 93.5.

Threlkeld-Wiegand won the 1,600 in a time of 4:37.28 while the City High foursome of

Max DePrenger, Kaleba Jack, Jovan Harris and Dahron Fouch won the 4x200 in 1:33.63.

City High got runner-up finishes in both the 4x100 and 4x800.

Daniel Brown, Carter Seaton, Harris and DePrenger finished second in the 4x400 in a time of 3:31.59 while the City High 4x800 team of Taylor, Threlkeld-Wiegand, Owen Jones and Brown were second in 8:13.73.

Noah Kabat placed fourth in the 800, Jones was fourth in the 1,600, Oisin Leopold was fourth in the 110 hurdles, Griffen Vogelgesang was fourth in the 400 hurdles and Tevon Williamson was fourth in the high jump.

Dr. Brooks Valley Relays

Team Scores – 1. West Des Moines Valley 175; 2. Ankeny Centennial 140; 3. Southeast Polk 106; 4. City High 95; 5. Des Moines East 93.5; 6. Indianola 63.5; 7. Des Moines Roosevelt 22; 8. Ankeny 13

Individual Results (Event winners; area medalists)  

100 – 1. Savion Coleman (DME) 11.07

200 – 1. Jake Keller (WDV) 22.6

400 – 1. Jake Keller (WDV) 49.72; 7. Carter Seaton (ICH) 54.87

800 – 1. Evan Armitage (WDV) 2:03.04; 4. Noah Kabat (ICH) 2:07.07; 8. Soren Ostby (ICH) 2:09.24

1,600 – 1. Ry Threlkeld-Wiegand (ICH) 4:37.28; 4. Owen Jones (ICH) 4:45.66

3,200 – 1. Gabriel Vicker (AC) 9:43.34; 7. Yasar Hassan (ICH) 10:51.53

110 hurdles – 1. Nathan Reinke (AC) 14.17; 4. Oisin Leopold (ICH) 15.31

400 hurdles – 1. Dominic Byers (DME) 58.3; 4. Griffen Vogelgesang (ICH) 59.56; 6. Oisin Leopold (ICH) 1:00.55

4x100 – 1. Des Moines East 42.97; 4. City High (Malik Kimber, Max DePrenger, Kaleba Jack, Dahron Fouch) 45.25

4x200 – 1. City High (Max DePrenger, Kaleba Jack, Jovan Harris, Dahron Fouch) 1:33.63

4x400 – 1. West Des Moines Valley 3:24.52; 2. City High (Daniel Brown, Jovan Harris, Carter Seaton, Max DePrenger) 3:31.59

4x800 – 1. West Des Moines Valley 8:12.16; 2. City High (Matt Taylor, Ry Threlkeld-Wiegand, Owen Jones, Daniel Brown) 8:13.73

Shuttle hurdle relay – 1. Ankeny Centennial 1:00.55

Sprint medley relay – 1. West Des Moines Valley 1:35.23; 4. City High (Malik Kimber, Giovanni Housson, Sila Lulinda, Doug Burtch) 1:40.75

Distance medley relay – 1. West Des Moines Valley 3:38.31; 4. City High (Giovanni Housson, Sila Lulinda, Doug Burtch, Sam Schafer) 3:57.54

Long jump – 1. Tre Fugate (WDV) 21-3

High jump – 1. Aguek Deng (WDV) 6-8; 4. Tevon Williamson (ICH) 6-2

Shot put – 1. Jake Remsburg (WDV) 53-6 ½; 5. Raph Hamilton (ICH) 43-0 ½

Discus – 1. Tanner VanElsen (SEP) 148-6; 5. Levi Sherod (ICH) 129-5; 6. Raph Hamilton (ICH) 124-2

Stein Leads Regina at Assumption Invite

Luke Stein finished runner-up in the shot put and third in the discus to pace Regina at the Davenport Assumption Invite on Saturday at Augustana College in Rock Island, Illinois.

Stein was runner-up in the shot put with a toss of 48-10 ½ and third in the discus with a mark of 149-6 as Regina tied for eighth in the team standings with 35 points.

Dubuque Wahlert won the team title with 155 points followed by Rochelle with 83 and Orion with 61.

Theo Kolie was third in the long jump with a leap of 19-2 ½ and Russell Hingst placed fourth in the shot put for Regina.

The Regina foursome of Nick Wagner, Henry May, Carson Jensen and Jack Goedken placed third in the distance medley relay in 3:56.86.

Assumption Invitational

Team Scores – 1. Dubuque Wahlert 155; 2. Rochelle 83; 3. Orion 61; 4. Dubuque Hempstead 59; 5. Waterloo East 56; 6. Easton Valley 48; 7. Rockridge 39; 8. Davenport Assumption 35; 8. Regina 35; 10. Cedar Rapids Jefferson 5

Individual Results (Event winners; area medalists)  

100 – 1. Brenden Stigler (WE) 11.45

200 – 1. Alden Kuntz (DW) 23.27

400 – 1. Connor Kenkaitis (ROC) 52.86

800 – 1. Carter Oberfoell (DW) 2:03.72

1,600 – 1. Nathan Munshower (DW) 4:41.88

3,200 – 1. Jesse Infante (ROC) 10:42.18

110 hurdles – 1. Nick Bandy (DW) 16.43

400 hurdles – 1. Nick Bandy (DW) 1:00.43

4x100 – 1. Dubuque Wahlert 44.52

4x200 – 1. Dubuque Wahlert 1:31.26

4x400 – 1. Rockridge 3:37.42; 6. Regina (Carson Jensen, Neal Eckhoff, Theo Kolie, Jack Goedken) 3:53.49

4x800 – 1. Dubuque Wahlert 8:09.85

Shuttle hurdle relay – 1. Dubuque Hempstead 1:07.68

Sprint medley relay – 1. Dubuque Wahlert 1:36.69

Distance medley relay – 1. Dubuque Wahlert 3:50.21; 3. Regina (Nick Wagner, Henry May, Carson Jensen, Jack Goedken) 3:56.86

Long jump – 1. Danny McDermott (DW) 21-10 ¾; 3. Theo Kolie (ICR) 19-2 ½

High jump – 1. Sam Whittington (ROC) 5-8

Shot put – 1. Logan Lee (ORI) 52-7 ¼; 2. Luke Stein (ICR) 48-10 1/2; 4. Russell Hingst (ICR) 40-10

Discus – 1. Mitchell Miller (DW) 157-6; 3. Luke Stein (ICR) 149-6

Did you enjoy this subscription free article? Help keep Your Prep Sports free by becoming a member.