Boys Track Roundup: Liberty High, CCA Win Two Events at Denny White Relays

img

Your Prep Sports

Liberty High and Clear Creek Amana each won a pair of events en route to top 10 team finishes at the Denny White Relays on Thursday in Mount Pleasant.

Clear Creek Amana got an individual title from Nick O’Connor in the 1,600 and added a win in the 4x800 while placing ninth at the 22-team, two-division meet with 65 points.

Drake Wood won the 400 and ran on the Lightning’s victorious 4x400 relay team as Liberty High placed fifth with 90 points.

Host Mount Pleasant won the Class A team title with 157.5 points.

O’Connor won the 1,600 in 4:37.62 and joined Kaden McAreavy, Tom Johnson and Jack Sexton to win the 4x800 in 8:21.19.

Alex Figueroa was runner-up in the 100 in 11.62 and Brandon Barker was third in the 3,200 in 10:02.93.

Woody won the 400 in 50.66 to pace Liberty High and teamed up with Bo Gryp, Evan Chandler and Kelby Telander to win the 4x400 relay in 3:30.96.

The Liberty High 4x800 relay team of Jack Kinzer, Henry Krain, Caleb Schillinger and Ethan O’Donnell and a runner-up finish in 8:47.02.

Denny White Relays

Team scores – 1. Mount Pleasant 157.5; 2. Pekin 126; 3. Washington 107.5; 4. Wapello 101; 5. Liberty High 90; 6. Centerville 79.5; 7. Mediapolis 70.5; 8. Cardinal 68; 9. Clear Creek Amaan 65; 10. Louisa-Muscatine 58; 11. Winfield-Mount Union 57; 12. West Burlington/Notre Dame 56; 13. Fairfield 54.5; 14. New London 54; 15. Fort Madison 50; 15. Mount Pleasant JV 50; 17. Keokuk 46; 17. Danville 46; 19. Van Buren 40.5; 20. WACO 32; 21. Central Lee 23; 22. Lone Tree 21

Individual results (Event winners; area placewinners)

100 – 1. Jax Lamm (WBND) 11.6; 2. Alex Figueroa (CCA) 11.62; 6. Jaquel Davis (ICL) 12.23

200 – 1. Chance Hocker (CL) 23.67; 3. Jaquel Davis (ICL) 24.0; 5. Ben Houselog (ICL) 24.31

400 – 1. Drake Woody (ICL) 50.66; 3. Kelby Telander (ICL) 52.68; 4. Kaden McAreavy (CCA) 53.33; 7. Quentin Gisleson (CCA) 54.99

800 – 1. Brody Bender (MP) 2:06.36; 5. Tyler Lambert (ICL) 2:09.66; 7. Ethan O’Donnell (ICL) 2:10.85

1,600 – 1. Nick O’Connor (CCA) 4:37.62; 6. Ethan Keeney (ICL) 5:02.12; 8. Dylan Schmidt (ICL) 5:10.94

3,200 – 1. Cody Mertens (MP) 9:58.87; 3. Brandon Barker (CCA) 10:02.93; 4. Peter Woodward (ICL) 10:27.78

110 hurdles – 1. Chase Lamm (MP) 15.9; 4. Ben Swails (CCA) 17.09; 5. Zaid Rachman (CCA) 17.2

400 hurdles – 1. Ethan Hunt (WAS) 56.76; 6. Tom Johnson (CCA) 1:04.85; 8. Dejuan Smith (ICL) 1:06.55

4x100 – 1. West Burlington Notre Dame 44.81; 3. Clear Creek Amana (Zach Kabbage, Gage Freeman, Trever Stockman, Alex Figueroa) 45.07; 5. Liberty High (Kaleb Williams, Jaquel Davis, Tayshaun Mcgee, Ben Houselog) 45.45

4x200 – 1. Central Lee 1:37.42; 5. Liberty High (Jacob Adam, Marquel Maratre, Dominic Ehrman, Daqwan Sanders) 1:39.58

4x400 – 1. Liberty High (Kelby Telander, Drake Woody, Bo Gryp, Evan Chandler) 3:30.96

4x800 – 1. Clear Creek Amana (Kaden McAreavy, Nick O’Connor, Tom Johnson, Jack Sexton) 8:21.19; 2. Liberty High (Jack Kinzer, Henry Krain, Caleb Schillinger, Ethan O’Donnell) 8:47.02

Shuttle hurdle relay – 1. Mount Pleasant 1:01.49; 4. Liberty High (Dejuan Smith, Daqwan Sanders, Jaquez Hall, Darius Newell) 1:14.69

Sprint medley relay – 1. Washington 1:37.98; 5. Liberty High (Marquel Maratre, Kaleb Williams, Evan Chandler, Tyler Lambert) 1:42.18

Distance medley relay – 1. Mount Pleasant 3:38.58; 4. Liberty High (Jack Ankenbauer, Baylee Zacharias, Luke Meyers, Ryan Nugent) 4:00.45; 5. Clear Creek Amana (Zaid Rachman, Jeremy Ritchie, Griffin Butler, Keyan Gisleson) 4:06.79

High jump – 1. Sam Beatty (MP) 6-6

Long jump – 1. Rylan Seberg (MP) 22-3; 5. Daqwan Sanders (ICL) 19-5; 8. Adam Jacob (ICL) 18-3 ¼

Shot put – 1. McCain Oden (CEN) 51-0; 7. Xavi Hernanded (CCA) 39-0 1/2

Discus – 1. Zach Beaason (MP) 165-9

Did you enjoy this subscription free article? Help keep Your Prep Sports free by becoming a member.