Boys Track Roundup: City High Finishes Runner-up at Draxton-Stiers/Wilkinson Invitational

img

Your Prep Sports

City High won four events and had runner-up finishes in 10 others on its way to a second-place team finish at the Draxton-Stiers/Wilkinson Invitational on Saturday at Kingston Stadium in Cedar Rapids.

Dahron Fouch, Ry Threlkeld-Wiegand and Oisin Leopold won individual titles and City High won the 4x200 relay while finished with 171 points.

Host Cedar Rapids Kennedy won the team title with 206 points while Cedar Rapids Xavier was third with 103.

Fouch won the 200 in 23.69, Threlkeld-Wiegand won the 1,600 in 4:35.15 and Leopold added a title in the 110 hurdles in 15.22.

Kaleba Jack, Daniel Brown, Max DePrenger and Jovan Harris won the 4x200 title in a time of 1:30.95.

City High got runner-up finishes from Fouch in the 100, Max DePrenger in the 800 and Leopold in the 400 hurdles.

The Little Hawks had runner-up finishes in three field events as Levi Sherod was second in the discus, Fouch was second on the long jump and Tevon Williamson was runner-up in the high jump.

City High added second-place finishes in the 4x100, 4x800, shuttle hurdle and distance medley relays.

Draxton-Stiers/Wilkinson Invitational

Team scores – 1. Cedar Rapids Kennedy 206; 2. City High 171; 3. Cedar Rapids Xavier 103; 4. Burlington 45; 5. Cedar Rapids Jefferson 43

Individual results (Event winners; area placewinners)

100 – 1. Mark Smith (BUR) 11.41; 2. Dahron Fouch (ICH) 11.74

200 – 1. Dahron Fouch (ICH) 23.69

400 – 1. Divion Ocheltree (CRK) 53.07; 3. Doug Burtch (ICH) 55.73

800 – 1. Nathan Skala (CRX) 2:03.99; 2. Max DePrenger (ICH) 2:05.89; 3. Charlie Maxwell (ICH) 2:09.31

1,600 – 1. Ry Threlkeld-Wiegand (ICH) 4:35.15; 6. Sullivan Hall (ICH) 5:04.6

3,200 – 1. Lucas Middlekauf (CRK) 10:26.35; 3. Yasar Hassan (ICH) 10:32.84; 5. Parker Max (ICH) 10:34.55

110 hurdles – 1. Oisin Leopold (ICH) 15.22; 4. John Aschenbrenner (ICH) 16.23  

400 hurdles – 1. Will Stecker (CRK) 59.69; 2. Oisin Leopold (ICH) 1:01.07; 5. Griffen Vogelgesang (ICH) 1:03.12  

4x100 – 1. Cedar Rapids Kennedy 44.84; 2. City High (Kaleba Jack, Max DePrenger, Tahj Williamson, Jovan Harris) 45.01

4x200 – 1. City High (Kaleba Jack, Daniel Brown, Max DePrenger, Jovan Harris) 1:30.95

4x400 – 1. Cedar Rapids Kennedy 3:36.93; 4. City High (Blessing Pongo, Charlie Maxwell, Doug Burtch, Olivier Shabani) 3:48.3

4x800 – 1. Cedar Rapids Kennedy 8:36.67; 2. City High (Olivier Shabani, Joe Fischer, Lance Smith, Thomas McMillan) 8:44.48

Shuttle hurdle – 1. Cedar Rapids Kennedy 1:01.26; 2. City High (Oisin Leopold, John Aschenbrenner, Maisha Sila, Griffen Vogelgesang) 1:02.49

Sprint medley – 1.  Cedar Rapids Kennedy 1:41.59; 3. City High (Tahj Williamson, Juquan Little, Jason Allen, Juma Amisi) 1:47.74

Distance medley – 1. Cedar Rapids Xavier 3:41.49; 2. City High (Tahj Williamson, Griffen Vogelgesang, Riley Moore, Carter Seaton) 3:56.01

Discus – 1. Cam Jones (CRK) 172-7; 2. Levi Sherod (ICH) 137-6;

Shot put – 1. Cam Jones (CRK) 49-0 ½; 3. Garret Rosenow (ICH) 39-8 ½; 5. Juan Nuetze (ICH) 37-10 ½

Long jump – 1. Brody Lovell (CRK) 19-6; 2. Dahron Fouch (ICH) 19-3; 4. Maisha Sila (ICH) 18-6

High jump – 1. Brody Lovell (CRK) 6-0; 2. Tevon Williamson (ICH) 6-0; 5. John Aschenbrenner (ICH) 5-6

Stein Leads Regina at Clark Weaver Relays

Regina senior Luke Stein won the shot put and finished second in the distance on Saturday at the 13-team Clark Weavery Relays at Linn-Mar.

Stein won the shot put with a mark of 50-8 and was runner-up in the discus with a toss of 147-4 as Regina placed 10th with 18.5 points.

Bettendorf won the team title with 143 points followed by host Linn-Mar with 129, Cedar Rapids Prairie with 73.5 and Cedar Rapids Washington with 41.

Liberty High got an individual title from Bo Gryp in the 800 and placed sixth with 39 points.

Gryp won the 800 in 2:03.15 and the Lighting placed second in the 4x200 and third in the 4x400 relays.

Clark Weaver Lion Relays

Team scores – 1. Bettendorf 143; 2. Linn-Mar 129; 3. Cedar Rapids Prairie 73.5; 4. Cedar Rapids Washington 41; 5. Western Dubuque 40; 6. Liberty High 39; 7. Waterloo East 31; 8. Marion 26; 9. Davenport West 19; 10. Regina 18.5; 11. Davenport Assumption 17; 12. Pleasant Valley 7; 13. Linn-Mar JV

Individual results (Event winners; area placewinners)

100 – 1. Coy Sarsfield (L-M) 11.43; 6. Theo Kolie (ICR) 11.77

200 – 1. Austin Kalar (BET) 23.2

400 – 1. Cole Smith (BET) 52.48;

800 – 1. Bo Gryp (ICL) 2:03.15;

1,600 – 1. Dylan Dolezal (L-M) 4:34.64

3,200 – 1. Kameron Morgan (DW) 9:59.01; 6. Jack Kinzer (ICL) 10:21.45

110 hurdles – 1. Trent Davis (L-M) 14.6

400 hurdles – 1. Trent Davis (L-M) 56.73

4x100 – 1. Linn-Mar 44.04

4x200 – 1. Waterloo East 1:33.1; 2. Liberty High (Kelby Telander, Jaquel Davis, Tayshaun McGee, Drake Woody) 1:34.36

4x400 – 1. Bettendorf 3:23.38; 3. Liberty High (Kelby Telander, Drake Woody, Bo Gryp, Evan Chandler) 3:35.6

4x800 – 1. Linn-Mar 8:08.4; 4. Liberty High (Tyler Lambert, Ryan Nugent, Gavin Keeney, Luke Thompson) 9:00.58

Shuttle hurdle – 1. Linn-Mar 59.94

Sprint medley – 1.  Linn-Mar 1:37.92

Distance medley – 1. Bettendorf 3:37.59

Discus – 1. Kaden Schilling (CRP) 155-9; 2. Luke Stein (ICR) 147-4;

Shot put – 1. Luke Stein (ICR) 50-8;

Long jump – 1. Jaquel Davis (ICL) 22-7 ¼

High jump – 1. Tynan Numkena (BET) 6-0

Did you enjoy this subscription free article? Help keep Your Prep Sports free by becoming a member.