Girls Track Roundup: Solon Finishes Runner-up in Strong Field at Linn-Mar's Clark Weaver Relays

img

Photo by Jeff Yoder

Your Prep Sports

The Clark Weaver Relays gave Solon got a shot to see how it stacked up against some of the top 4A track programs in Eastern Iowa.

Solon was more than up to the task on Saturday.

The Spartans won four events and finished runner-up in three others on its way to a runner-up team finish at the 14-team meet at Linn-Mar Stadium.

Erin Kerkhoff won the 200 and 400 and finished runner-up in the 100 as Solon rolled up 91 points to finish 21 behind host Linn-Mar.

Liberty High was third with 71 points, Pleasant Valley was fourth with 63 while Bettendorf was fifth with 62.

West High placed seventh with 33 points and Regina was 11th with 11.

Kerhoff won the 200 in 26.67 and added a title in the 400 in 58.19.

Solon got a title from Gabbi Bullard in the 400 hurdles and Bullard, Rachael Nelson, Shawna Lindemann and Peyton Sands teamed up to win the shuttle hurdle relay in 1:08.34.

Emma Bock was runner-up in the 800 and joined Kerkhoff, Abby Smith and Taylor Ryan on the Spartans’ 4x400 relay team that added a runner-up finish.

Liberty High got titles from Ashlyn Keeney in the 800, Cami Mac in the 3,000 and Miranda Jones in the discus.

Taylor Cannon added a runner-up finish in the 100 hurdles for the Lightning while the foursome of Cannon, Elizabeth Davis, Jada Murphy and Mie-Dazzie Caston-Gonzalez finished runner-up in the shuttle hurdle relay.

Peyton Steva won the 100 hurdles in 14.71 to pace West High and Alexie Little was runner-up in the discus with a toss of 119-0.

Jaedynn Evans cleared 5-0 in the high jump to finish runner-up to lead Regina.

Clark Weaver Lion Relays

Team scores – 1. Linn-Mar 112; 2. Solon 91; 3. Liberty High 71; 4. Pleasant Valley 63; 5. Bettendorf 62; 6. Dubuque Wahlert 42; 7. West High 33; 8. Western Dubuque 26; 9. Anamosa 23; 10. Davenport Assumption 16; 11. Regina 11; 12. Davenport West 6; 13. Marion 1; 14. Davenport Central 1.

Individual results (Event winners; area placewinners)

100 – 1. Libby Wedewer (DW) 12.67; 2. Erin Kerkhoff (SOL) 12.88

200 – 1. Erin Kerkhoff (SOL) 26.67; 4. Makinley Levin (SOL) 27.34

400 – 1. Erin Kerkhoff (SOL) 58.19

800 – 1. Ashlyn Keeney (ICL) 2:15.5; 2. Emma Bock (SOL) 2:22.94

1,500 – 1. Micah Poellet (L-M) 5:03.15; 4. Cami Mac (ICL) 5:17.71

3,000 – 1. Cami Mac (ICL) 10:31.75; 5. Kiara Malloy-Salgado (ICW) 11:07.54; 6. Erica Buettner (ICW) 11:22.07

100 hurdles – 1. Peyton Steva (ICW) 14.71; 2. Taylor Cannon (ICL) 15.01

400 hurdles – 1. Gabi Bullard (SOL) 1:07.95; 4. Kiara Malloy-Salgado (ICW) 1:10.94

4x100 – 1. Pleasant Valley 49.4; 5. Solon (Taylor Ryan, Khaylor Fleck, Cayley Annis, Makinley Levin) 51.76

4x200 – 1. Linn-Mar 1:45.99; 4. Solon (Taylor Ryan, Khaylor Fleck, Abby Smith, Makinley Levin) 1:49.35

4x400 – 1. Linn-Mar 4:04.66; 2. Solon (Taylor Ryan, Emma Bock, Abby Smith, Erin Kerkhoff) 4:06.82; 6. Liberty High (Taylor Cannon, Christella Luyeye, Ashlynn Keeney, Carlie Schroeder) 4:20.4

4x800 – 1. Linn-Mar 9:57.16; 3. Liberty High (Carlie Schroeder, Izzy Woody, Ashlyn Keeney, Anna Reese) 10:15.52; 6. Solon (Aira Foster, Meghan O’Neill, Calista Haasl, Annika Kruse) 10:46.21

Shuttle hurdle – 1. Solon (Gabbi Bullard, Rachael Nelson, Shawna Lindemann, Peyton Sands) 1:08.34; 2. Liberty High (Elizabeth Davis, Jada Murphy, Mie-Dazzie Caston-Gonzalez, Taylor Cannon) 1:10.27; 6. Regina (Emma Sueppel, Olivia Clark, Molly Vittetoe, Abby Clark) 1:13.14

Sprint medley – 1. Linn-Mar 1:50.34; 2. Liberty High (Chaise Lange, Tayshauna McGee, Taylor Cannon, Ashlyn Keeney) 1:52.84; 4. Solon (Peyton Sands, Abby Smith, Taylor Ryan, Emma Bock) 1:53.42; 5. Regina (Madeline Adam, Hope Simpson, Jaedynn Evans, Annie Gahan) 1:55.04

Distance medley – 1. Linn-Mar 4:32.27; 3. Liberty High (Tayshauna McGee, Elizabeth Davis, Carlie Schroeder, Cami Mac) 4:35.41

Discus – 1. Miranda Jones (ICL) 119-0; 2. Alexie Little (ICW) 119-0; 3. Ava Conrad (SOL) 105-1; 4. Elli Becicka (SOL) 103-2; 5. Phoebe Burt (ICW) 102-5

Long jump – 1. Dimia Burrell (L-M) 18-1; 3. Katie Severt (ICW) 17-6;

High jump – 1. Sara Hoskins (PV) 5-4; 2. Jaedynn Evans (ICR) 5-0; 5. Abby Smith (SOL) 5-0

City High Runner-up at Draxton-Stiers/Wilkinson Invitational

City High won four relay titles and finished runner-up at the Draxton-Stiers/Wilkinson Invitational on Saturday at Kingston Stadium in Cedar Rapids.

Lilly Reynolds added a title in the 400 hurdles as City High rolled up 108 points to finish behind Cedar Rapids Prairie which won the team title with 136 points.

Host Cedar Rapids Kennedy was third with 95 points followed by Dubuque Hempstead with 84.

City High won the 4x200, 4x400, 4x800 and shuttle hurdle relays on its way to the runner-up finish.

Emma Cooper Azzura Sartini-Rideout, Ayana Lindsey and CeCe Kelly-Harvey won the 4x200 in a time of 1:49.57 while Kelly-Harvey, Lindsey, Peyton Naeve and Caroline Schaeckenbach won the 4x400 in 4:08.27.

Lucy Corbin, Jae Dancer, Rowan Boulter and Aly Hecker teamed up to win the 4x800 in 10:28.43 and the foursome of Te’Nia Ansley, Jordan Sekafetz, Mia DePrenger and Schaeckenbach won the shuttle hurdle in 1:06.98.

Reynolds added a title in the 400 hurdles in 1:10.39 for City High.

Draxton-Stiers/Wilkinson Invitational

Team scores – 1. Cedar Rapids Prairie 136; 2. City High 108; 3. Cedar Rapids Kennedy 95; 4. Dubuque Hempstead 84; 5. Cedar Falls 81; 6. Cedar Rapids Jefferson 48; 7. Cedar Rapids Xavier 37

Individual results (Event winners; area placewinners)

100 – 1. Madie Andorf (CRP) 12.73; 6. Emma Clark (ICH) 13.34

200 – 1. Madie Andorf (CRP) 26.89; 4. Emma Clark (ICH) 27.59

400 – 1. Gabby Cortez (CRP) 58.95

800 – 1. Rachel Nagel (CRJ) 2:27.04;

1,500 – 1. Ella Popenhagen (CRK) 5:04.32

3,000 – 1. Ella Popenhagen (CRK) 10:43.11; 5. Janie Perril (ICH) 11:34.02

100 hurdles – 1. Kajsa Gerkens (CRK) 15.06; 2. Caroline Schaeckenbach (ICH) 15.48; 3. Te’Nia Ansley (ICH) 16.12

400 hurdles – 1. Lilly Reynolds (ICH) 1:10.39; 3. Jae Dancer (ICH) 1:15.45

4x100 – 1. Dubuque Hempstead 51.78; 3. City High (Te’Nia Ansley, Azzura Sartini-Rideout, Emma Clark, Emma Cooper) 52.32

4x200 – 1. City High (Emma Cooper Azzura Sartini-Rideout, Ayana Lindsey, CeCe Kelly-Harvey) 1:49.57

4x400 – 1. City High (CeCe Kelly-Harvey, Peyton Naeve, Caroline Schaeckenbach, Ayana Lindsey) 4:08.27

4x800 – 1. City High (Lucy Corbin, Jae Dancer, Rowan Boulter, Aly Hecker) 10:28.43

Shuttle hurdle – 1. City High (Te’Nia Ansley, Jordan Sekafetz, Mia DePrenger, Caroline Schaeckenbach) 1:06.98

Sprint medley – 1. Cedar Rapids Prairie 1:52.29; 2. City High (Te’Nia Ansley, Emma Cooper, Ayana Lindsey, CeCe Kelly-Harvey) 1:53.58

Distance medley – 1. Dubuque Hempstead 4:33.5; 2. City High (Peyton Naeve, Ella Cook, Lillian Reynolds, Tatum Frazier) 4:36.68

Discus – 1. Madison Fleckenstein (DH) 109-9

Shot put – 1. Madison Fleckenstein (DH) 34-9 ¾;

Long jump – 1. Sarah Albaugh (CF) 17-11; 6. Ella Cook (ICH) 15-2 ½

High jump – 1. Meghan Prohaska (CRJ) 5-0; 3. Kate Swenning (ICH) 4-10; 5. Alia Vanderhoef (ICH) 4-8

Did you enjoy this subscription free article? Help keep Your Prep Sports free by becoming a member.