Girls Track Roundup: Evans, Gahan Win Two Titles at CR Xavier Invite

img

Photo by Jeff Yoder

Your Prep Sports

Annie Gahan and Jaedynn Evans each won a pair of individual events to help Regina to a third-place team finish on Tuesday at the Cedar Rapids Xavier Invite in Cedar Rapids.

Gahan won the long jump and the 400 hurdles and Evans earned titles in the 200 and high jump as Regina rolled up 96 points.

Linn-Mar won the team title with 150.5 points followed by Cedar Rapids Kennedy with 106.5 points.

Evans won the 200 in 27.95 and cleared 5-0 on her way to the high jump title.

Gahan took the title in the 400 hurdles in 1:08.8 and added a first-place finish in the long jump with a leap of 16-0.

Annalee Bartels added a title in the 3,000 in a time of 11:46.67 while Evans was runner-up in the 100 and Nola Murhammer was second in the discus.  

Xavier Invite

Team scores – 1. Linn-Mar 150.5; 2. Cedar Rapids Kennedy 106.5; 3. Regina 96; 4. Center Point-Urbana 93; 5. Cedar Rapids Xavier 83; 6. North Scott 31; 7. Waterloo West 26

Individual Results (Event winners; Area placewinners)

100 – 1. Mary Gustason (L-M) 13.29; 2. Jaedynn Evans (ICR) 13.37

200 – 1. Jaedynn Evans (ICR) 27.95

400 – 1. Olivia Hamblin (CRK) 1:03.08

800 – 1. Lilly Geelan (L-M) 2:23.4

1,500 – 1. Emma Kelley (L-M) 5:18.53

3,000 – 1. Annalee Bartels (ICR) 11:46.67; 4. Maeve Dunne (ICR) 12:55.82

100 hurdles – 1. Kajsa Gerkens (CRK) 15.65; 4. Abby Clark (ICR) 17.62

400 hurdles – 1. Annie Gahan (ICR) 1:08.8

4x100 – 1. Linn-Mar 50.27; 6. Regina (Madeline Adam, Jess Hunter, Carrigan O’Connor, Hope Simpson) 55.95

4x200 – 1. Linn-Mar 1:45.55; 4. Regina (Madeline Adam, Maddie May, Carrigan O’Connor, Hope Simpson) 1:58.22

4x400 – 1. North Scott 4:11.16; 2. Regina (Hope Simpson, Abby Clark, Jaedynn Evans, Annie Gahan) 4:19.29

4x800 – 1. Center Point-Urbana 10:12.84; 4. Regina (Mary Catherine Graff, Josie Pursely, Kate Milder, Annalee Bartels) 10:50.59

Shuttle hurdle relay – 1. Linn-Mar 1:10.02; 4. Regina (Annie Gahan, Emma Sueppel, Molly Vittetoe, Abby Clark) 1:13.86

Sprint medley relay – 1. Linn-Mar 1:52.78

Distance medley relay – 1. Linn-Mar 4:24.21; 6. Regina (Abby Clark, Emma Sueppel, Lillian Simpson, Molly Vittetoe) 5:27.27

Long jump – 1. Annie Gahan (ICR) 16-0

High jump – 1. Jaedynn Evans (ICR) 5-0

Shot put – 1. Jaydyn Palmer (CP-U) 39-5 ½;

Discus – 1. Jaydyn Palmer (CP-U) 97-4; 2. Nola Murhammer (ICR) 96-6

Did you enjoy this subscription free article? Help keep Your Prep Sports free by becoming a member.