Boys Track Roundup: Clippers Win Seven Events En Route to Pacha Relays Team Title

img

Your Prep Sports

Clear Creek Amana won seven events and rolled to the team title at its own Pacha Relays on Thursday at Clipper Field in Tiffin.

Nick O’Connor swept the distance events as Clear Creek Amana rolled up 154 points to finish 30 points clear of runner-up Mount Vernon.

Tipton was third with 64 points while Solon was fifth with 62 and Regina was ninth with 41.

O’Connor won the 1,600 and 3,200 while Tom Johnson won the 800 and Harrison Cory added a title in the 400 hurdles.

The Clippers earned relay titles in the 4x200, 4x800 and distance medley relays.

Solon got an individual title from Adam Bock in the 100 and won the 4x100 while Regina got titles from Theo Kolie in the long jump and Jack Goedken won the 400.

Pacha Relays

Team scores – 1. Clear Creek Amana 154; 2. Mount Vernon 124; 3. Tipton 64; 3. Benton Community 64; 5. Solon 62; 6. Monticello 55; 7. Durant 46; 8. Williamsburg 45; 9. Regina 41; 10. Anamosa 39; 11. Davenport Assumption 33; 12. Wilton 11

Individual results (event winners; area placewinners)

100 – 1. Adam Bock (SOL) 11.65; 2. Gage Freeman (CCA) 11.8; 3. Mason Stanfield (CCA) 11.97

200 – 1. Simon Weitz (DA) 23.68; 2. TJ Bollers (CCA) 24.14; 4. Theo Kolie (ICR) 24.64; 5. Jack Bell (SOL) 24.64

400 – 1. Jack Goedken (ICR) 54.49; 7. Griffin Butler (CCA) 57.58

800 – 1. Tom Johnson (CCA) 2:05.49; 4. Gavin Zillyette (CCA) 2:08.8

1,600 – 1. Nick O’Connor (CCA) 4:39.02; 6. Jack Sexton (CCA) 4:44.05

3,200 – 1. Nick O’Connor (CCA) 10:14.38; 3. Brandon Barker (CCA) 10:24.71

110 hurdles – 1. Paden Zell (TIP) 15.79; 3. Harrison Rosenberg (CCA) 16.22; 5. Zaid Rachman (CCA) 16.64

400 hurdles – 1. Harrison Cory (CCA) 1:00.57; 4. Jack Goedken (ICR) 1:03.68

4x100 – 1. Solon (Jace Andregg, Jackson Pipolo, AJ Coons, Adam Bock) 44.57; 2. Clear Creek Amana (Zach Kabbage, Gage Freeman, Trever Stockman, Alex Figueroa) 44.91;

4x200 – 1. Clear Creek Amana (Zach Kabbage, Gage Freeman, Trever Stockman, Alex Figueroa) 1:35.15; 2. Solon (Jace Andregg, Jackson Pipolo, AJ Coons, Adam Bock) 1:35.78;

4x400 – 1. Mount Vernon 3:32.57; 5. Solon (Thomas Brandt, Bo Janssen, Brad Yeomans, Brayden Rickertson) 3:39.94; 7. Clear Creek Amana (Kaden McAreavy, Quentin Gisleson, Tom Johnson, Gavin Zillyette) 3:42.59

4x800 – 1. Clear Creek Amana (Kaden McAreavy, Tom Johnson, Jax Sexton, Nick O’Connor) 8:33.87; 8. Solon (Ben DeValk, Tyler Bilskie, Oliver Burns, Brad Yeomans) 9:29.46

Shuttle hurdle relay – 1. Tipton 1:03.05; 2. Clear Creek Amana (Harrison Rosenberg, Zaid Rachman, Ben Swails, Trever Stockman) 1:04.58; 5. Solon (Brady Jeworrek, Jackson Ryan, Mason Stahle, Thomas Brandt) 1:10.96

Sprint medley relay – 1. Benton Community 1:41.02; 4. Regina (Carson Jensen, Henry May, Theo Kolie, Jack Goedken) 1:44.08; 5. Clear Creek Amana (Trever Stockman, Alex Figueroa, Zach Kabbage, Harrison Cory) 1:44.69; 6. Solon (Ryan Geistkemper, Colton Hoffman, Jack Bell, Brayden Rickertson) 1:45.37

Distance medley relay – 1. Clear Creek Amana (TJ Bollers, Ben Swails, Harrison Cory, Quentin Gisleson) 3:50.44; 8. Solon (Seamus Poynton, Dillon Hoit, Aidan Dall, Bo Janssen) 4:09.56

Long jump – 1. Theo Kolie (ICR) 19-9 ¾; 3. Neal Eckhoff (ICR) 19-1; 5. Payton Herdliska (SOL) 18-8; 7. Lucas Walker (SOL) 18-4; 8. Ben Swails (CCA) 18-2

High jump – 1. Turner Schroeder (BC) 6-0; 2. Colton Hoffman (SOL) 5-10; 6. Parker Pentico (SOL) 5-2

Shot put – 1. Cooper Becthold (MV) 51-5 ½; 4. TJ Bollers (CCA) 45-6 ½; 7. Sam Noska (CCA) 43-0

Discus – 1. Wade Picray (MON) 123-7; 4. TJ Bollers (CCA) 122-4

Did you enjoy this subscription free article? Help keep Your Prep Sports free by becoming a member.