Girls Track Roundup: Solon Cruises to WAMAC Team Title

img

Photo by Jeff Yoder

Your Prep Sports

In its last WAMAC Super Meet appearance Solon came up just shy of a conference crown.

The Spartans left little doubt this time around.

Solon won six events and added runner-up finishes in three others on Thursday cruising to the team title at the WAMAC Conference Super Meet at Central DeWitt.

The Spartans rolled up 136 points, 34.5 more than runner-up Williamsburg which was the only other team to reach 100 points. Mount Vernon was third with 78 points followed by Marion with 65 and Center Point-Urbana with 63.

Clear Creek Amana placed 12th with 20 points.

Senior Erin Kerkhoff won titles in the 100 and 400 added a runner-up finish in the 200 and anchored the Solon 4x400 relay team to title to pace the Spartans.

Kerkhoff won 100 in 12.63 and claimed her fourth consecutive WAMAC title in the 400 in a time of 59.68.

The Spartans got individual titles from Emma Bock in the 800 and Gabbi Bullard in the 400 hurdles and won the 4x400 and distance medley relays.

Bock won the 800 in 2:25.32 while Bullard claimed the 400 hurdle crown in 1:07.48.

The Solon 4x400 team of Kaia Holtkamp, Bock, Abby Smith and Kerkhoff won in 4:04.61 and the distance medley relay team of Taylor Ryan, Khaylor Fleck, Bullard and Holtkamp won in 4:24.25.

Solon also got runner-up finishes from freshman Makinley Levin in the long jump and its 4x100 team.

The Spartans had two athletes place in four different individual events as Levin placed third in the 100 and 400 and Ryan was third in the 200.

Smith and Holtkamp each placed in the high jump.  

Kaylie Barker placed fourth in the 3,000 in 11:24.07 to lead Clear Creek Amana while Karsyn Stratton was fifth in the long jump.

Ainsley Schrock was fifth in the discus and eighth in the shot put for the Clippers.

WAMAC Meet

At Central DeWitt  

Team scores – 1. Solon 136; 2. Williamsburg 101.5; 3. Mount Vernon 78; 4. Marion 65; 5. Center Point-Urbana 63; 6. Central DeWitt 51; 7. Dyersville Beckman 49; 8. South Tama 46; 9. Vinton-Shellsburg 44.5; 10. Benton Community 42; 11. Independence 29; 12. Clear Creek Amana 20; 13. Maquoketa 11; 14. West Delaware 5

Individual Results (Event winners; Area placewinners)

100 – 1. Erin Kerkhoff (SOL) 12.63; 3. Makinley Levin (SOL) 13.09

200 – 1. Grace Martensen (BC) 26.07; 2. Erin Kerkhoff (SOL) 26.13; 3. Taylor Ryan (SOL) 26.15

400 – 1. Erin Kerkhoff (SOL) 59.68; 3. Makinley Levin (SOL) 1:01.24

800 – 1. Emma Bock (SOL) 2:25.32

1,500 – 1. Adrianna Katcher (CP-U) 5:02.96; 7. Kiersten Conway (SOL) 5:16.04

3,000 – 1. Adrianna Katcher (CP-U) 10:48.03; 3. Kiersten Conway (SOL) 11:15.38; 4. Kaylie Barker (CCA) 11:24.07;

100 hurdles – 1. Grace Martensen (BC) 15.14; 7. Peyton Sands (SOL) 16.82

400 hurdles – 1. Gabbi Bullard (SOL) 1:07.48

Long jump – 1. Heather Boeckenstedt (DB) 16-7; 2. Makinley Levin (SOL) 16-6; 5. Karsyn Stratton (CCA) 15-5 ½

High jump – 1. Morgan Haughey (ST) 5-2; 5. Abby Smith (SOL) 4-10; 8. Kaia Holtkamp (SOL) 4-10

Discus – 1. Lily Meester (MV) 123-3 ½; 5. Ainsley Schrock (CCA) 114-0

Shot put – 1. Breanna Nail (WIL) 40-2; 8. Ainsley Schrock (CCA) 35-10 ½

4x100 – 1. South Tama 51.03; 2. Solon (Taylor Ryan, Makinley Levin, Cayley Annis, Ellie Wolff) 51.6

4x200 – 1. Marion 1:48.88; 3. Solon (Cayley Annis, Rachael Nelson, Shawna Lindemann, Gabbi Bullard) 1:51.06; 8. Clear Creek Amana (Cileigh Smiddy, Abby Stevens, Karsyn Stratton, Cierra Lacina) 1:54.83

4x400 – 1. Solon (Kaia Holtkamp, Emma Bock, Abby Smith, Erin Kerkhoff) 4:04.61

4x800 – 1. Williamsburg 10:03.65; 7. Solon (Aira Foster, Meghan O’Neill, Calista Haasl, Emma Bock) 10:28.24

Shuttle hurdle relay – 1. Dyersville Beckman 1:07.56; 3. Solon (Peyton Sands, Rachael Nelson, Shawna Lindemann, Gabbi Bullard) 1:08.06; 6. Clear Creek Amana (Cileigh Smiddy, Madeline Fox, Kayla Jiras, Liz Schultz) 1:14.64

Sprint medley relay – 1. Williamsburg 1:53.69; 4. Solon (Khaylor Fleck, Abby Smith, Taylor Ryan, Cayley Annis) 1:55.93; 7. Clear Creek Amana (Rylee Rummelhart, Abby Stevens, Karsyn Stratton, Cierra Lacina) 1:58.83

Distance medley relay – 1. Solon (Taylor Ryan, Khaylor Fleck, Gabbi Bullard, Kaia Holtkamp) 4:24.25

Regina Fifth at RVC Meet

Regina and West Branch each won relay titles on Thursday at the River Valley Conference meet at Camanche.

West Branch won the shuttle hurdle relay and Regina won the 4x200 as both teams posted top-10 team finishes.

Regina placed fifth with 60 points while West Branch was 10th with 39 points at the 14-team meet.

Cascade won the team title with 113 points followed by Mid-Prairie with 92 points and Anamosa with 80.

The West Branch foursome of Jaylen Votroubek, Sasha Koenig, Chloe Sarver and Kaiya Luneckas won the shuttle hurdle relay in 1:08.98.

Votroubek added a runner-up finish in the 400 hurdles in a time of 1:08.19 for the Bears while Luneckas was sixth in the 400 hurdles and Koeng was fifth in the long jump.

The Regina squad of Madeline Adam, Annie Gahan, Hope Simpson and Jaedynn Evans won the 4x200 in 1:51.92.

Regina got a runner-up finish from Annalee Bartels in the 3,000 and Evans was runner-up in the high jump.

RVC Meet

At Camanche

Team scores – 1. Cascade 113; 2. Mid-Prairie 92; 3. Anamosa 80; 4. Northeast 76.5; 5. Regina 60; 5. Tipton 60; 7. Monticello 48; 8. North Cedar 44; 9. West Liberty 43; 10. West Branch 39; 11. Wilton 32; 12. Bellevue Community 23; 13. Durant 20; 14. Camanche 10.5

Individual Results (Event winners; Area placewinners)

100 – 1. Kelly Proesch (NC) 13.3; 8. Nicki Henson (WB) 14.4

200 – 1. Olivia Nebergall (ANA) 27.05

400 – 1. Corinne Gadient (ANA) 1:00.8

800 – 1. Marie Hostetler (M-P) 2:21.68

1,500 – 1. Marie Hostetler (M-P) 4:48.26

3,000 – 1. Madison Kelchen (CAS) 11:26.95; 2. Annalee Bartles (ICR) 11:28.06; 6. Maeve Dunne (ICR) 12:05.69

100 hurdles – 1. Kelly Proesch (NC) 13.3; 8. Nicki Henson (WB) 14.4

400 hurdles – 1. Ellie Rickertsen (NE) 1:07.74; 2. Jaylen Votroubek (WB) 1:08.19; 3. Annie Gahan (ICR) 1:08.26; 6. Kaiya Luneckas (WB) 1:09.7

Long jump – 1. Averi Goodale (WL) 16-0; 5. Sasha Koenig (WB) 15-4 ½

High jump – 1. Gabby Guilford (MON) 5-3; 2. Jaedynn Evans (ICR) 5-2; 4. Mikayla Prusha (WB) 5-0

Discus – 1. Jamie Kofron (TIP) 137-5 ¾; 5. Nola Murhammer (ICR) 103-3 ½

Shot put – 1. Jamie Kofron (TIP) 43-10

4x100 – 1. Mid-Prairie 52.46; 7. Regina (Jessica Hunter, Madeline Adam, Abby Clark, Hope Simpson) 54.95

4x200 – 1. Regina (Madeline Adam, Annie Gahan, Hope Simpson, Jaedynn Evans) 1:51.92; 6. West Branch (Nicki Henson, Autumn Kolpin, Sasha Koenig, Laikyn Worrell) 1:59.97

4x400 – 1. Anamosa 4:11.06; 3. Regina (Jaedynn Evans, Hope Simpson, Lillian Simpson, Annie Gahan) 4:18.75; 6. West Branch (Laikyn Worrell, Maycee Smith, Kaiya Luneckas, Jaylen Votroubek) 4:30.01

4x800 – 1. Cascade 10:08.01; 8. Regina (Mary Catherine Graff, Josie Pursley, Kate Milder, Annalee Bartles) 11:09.98

Shuttle hurdle relay – 1. West Branch (Jaylen Votroubek, Sasha Koenig, Chloe Sarver, Kaiya Luneckas) 1:08.98; 6. Regina (Emma Sueppel, Molly Vittetoe, Natalie Franklin, Abby Clark) 1:19.5

Sprint medley relay – 1. Mid-Prairie 1:52.5; 2. Regina (Madeline Adam, Hope Simpson, Jaedynn Evans, Annie Gahan) 1:53.66

Distance medley relay – 1. Mid-Prairie 4:17.3

Did you enjoy this subscription free article? Help keep Your Prep Sports free by becoming a member.