Boys Basketball Postseason Pairings and Scores For All Seven Your Prep Sports Area Teams

img

Photo by Rob Howe

Your Prep Sports 

Boys Basketball Postseason Pairings

Class 2A Substate 4

Class 2A, District 7

Quarterfinals, February 17

North Fayette Valley 53, Postville 46

Crestwood 77, Oelwein 50

Semifinals, February 20

Dyersville Beckman 66, North Fayette Valley 32

Crestwood 69, Waukon 61

Championship, February 25

Dyersville Beckman (17-5) vs. Crestwood (12-10) at Central Elkader, 7 p.m.

Class 2A, District 8

Quarterfinals, February 17

Northeast 71, Tipton 50

Cascade 48, Bellevue 28 

Semifinals, February 20

Cascade 50, Regina 26 

Monticello 38, Northeast 34

Championship, February 25

Cascade (15-8) vs. Monticello (19-2) at Solon, 7 p.m.

Substate 4 Championship

Substate Finals, February 29

District 7 winner vs. District 8 winner at West Delaware, 7 p.m.

Class 2A Substate 5

Class 2A, District 9

Quarterfinals, February 17

Mid-Prairie 54, Wilton 42

Durant 72, Louisa-Muscatine 50 

Semifinals, February 20

Williamsburg 59, Durant 45

Camanche 87, Mid-Prairie 42

Championship, February 25

No. 6 Camanche (19-3) vs. Williamsburg (16-6) at Davenport West, 7 p.m.

Class 2A Substate 5

Class 2A, District 10

Quarterfinals, February 17

Danville 65, Central Lee 54

Mediapolis 62, West Liberty 31

Semifinals, February 20

West Branch 50, Mediapolis 37

West Burlington 75, Danville 62 

Championship, February 25

West Branch (18-4) vs. West Burlington (13-8) at Washington, 7 p.m.

Substate 5 Championship

Substate Finals, February 29

District 9 winner vs. District 10 winner at Muscatine, 7 p.m.

Class 3A Substate 5

Quarterfinal, February 24

Mount Pleasant 68, Washington 51

Davenport Assumption 69, Fairfield 45

Keokuk 59, Solon 47

Clear Creek Amana 76, Fort Madison 50 

Semifinals, February 27

Keokuk (16-7) at Clear Creek Amana (17-5), 7 p.m.

Mount Pleasant (12-10) at No. 3 Davenport Assumption (18-4), 7 p.m. 

Championship, March 2

Semifinal winners at Muscatine, 7 p.m.

Class 4A Substate 2

Quarterfinal, February 24

City High 47, Bettendorf 46

Davenport North 56, Muscatine 42

Semifinals, February 28

City High (8-13) at No. 7 Dubuque Senior (18-3), 7 p.m.

Davenport North (14-8) at Cedar Rapids Prairie (14-7), 7 p.m.

Championship, March 3

Semifinal winners at Clinton, 7 p.m.

Class 4A Substate 4

Quarterfinal, February 24

Linn-Mar 67, Western Dubuque 59

Liberty High 84, Clinton 31

Semifinals, February 28

Linn-Mar (10-12) at No. 2 Cedar Falls (19-2), 7 p.m.

Liberty High (10-12) at Dubuque Hempstead (14-7), 7 p.m.

Championship, March 3

Semifinal winners at US Cellular Center, 8 p.m.  

Class 4A Substate 5

Quarterfinal, February 24

Ottumwa 67, Burlington 59

Pleasant Valley 47, Davenport West 32

Semifinals, February 28

Ottumwa (13-9) at No. 4 West High (19-2), 7 p.m.

Pleasant Valley (12-10) at Davenport Central (15-6), 7 p.m.

Championship, March 3

Semifinal winners at Liberty High, 7 p.m.

*-Records as of February 24 via Quik Stats Iowa

Did you enjoy this subscription free article? Help keep Your Prep Sports free by becoming a member.